Wspólnik Chodorkowskiego ułaskawiony. Razem mają oddać 500 mln dol.

Aktualizacja:
Platon Lebiediew siedział w kolonii karnej 10 i pół rokukhodorkovsky.com

Prezydium Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej w czwartek złagodziło wyrok Płatonowowi Lebiediewowi - byłemu partnerowi biznesowemu Michaiła Chodorkowskiego - i nakazało zwolnienie go z kolonii karnej. Sąd nakazał jednak równocześnie obu byłym biznesmenom zwrócenie 500 mln dol. w ramach zaległych podatków Jukosu.

Prezydium w trybie nadzorczym rozpatruje wyroki wydane w obu procesach Chodorkowskiego i Lebiediewa. O obniżenie kary obu biznesmenom wystąpiła Prokuratura Generalna. Jej zdaniem po zmianach w kodeksie karnym w 2012 roku możliwa jest zmiana kwalifikacji jednego z czynów zarzucanych Chodorkowskiemu i Lebiediewowi.

Na wolności jeszcze dziś?

Oczekuje się, że Lebiediew wyjdzie na wolność jeszcze w czwartek lub najpóźniej w piątek. Nie uczestniczy on w postępowaniu przed Sądem Najwyższym. Chodorkowski jest już na wolności od 20 grudnia - został ułaskawiony przez prezydenta Rosji Władimira Putina.

57-letni Lebiediew, były członek zarządu koncernu naftowego Jukos i prezes banku Menatep, odbywa karę 10 lat i 10 miesięcy pozbawienia wolności w kolonii karnej w Wielsku w obwodzie archangielskim, na północy Rosji. Na wolność miał wyjść 2 maja.

500 mln dol. do zwrotu

W czwartek Prezydium Sądu Najwyższego podtrzymało też orzeczony przez sąd niższej instancji w stosunku do Chodorkowskiego i Lebiediewa nakaz zwrócenia państwu sumy podatków niezapłaconych przez koncern Jukos. Chodzi o 17 mld rubli, czyli ok. 500 mln dolarów.

Prezydium w trybie nadzorczym rozpatruje w czwartek wyroki wydane w procesach dwóch biznesmenów.

Postępowanie wszczął w ubiegłym miesiącu prezes SN Wiaczesław Lebiediew. Oświadczył on wówczas, że "podstawy do rozpoznania sprawy karnej przez Prezydium Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej są wystarczające, gdyż pociągają za sobą wymierzenie łagodniejszego wyroku".

Lebiediew wyjaśnił też, że wszczęcie postępowania było konsekwencją orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z lipca 2013 roku.

13 lat zamienione na 10

Biznesmeni byli sądzeni w dwóch procesach - w 2005 i 2010 roku. W pierwszym sąd skazał ich na 8 lat kolonii karnej za niepłacenie podatków, przywłaszczenie powierzonego mienia i fałszowanie dokumentów. W drugim podwyższył im kary do 13 lat łagru, uznając ich za winnych przywłaszczenia ropy naftowej i wyprania uzyskanych w ten sposób pieniędzy.

Nieuchylania orzeczenia dotyczącego niezapłaconych podatków zażądała rosyjska Prokuratura Generalna. Chodorkowski, który po wyjściu na wolność w grudniu 2013 roku wyjechał do Niemiec, a następnie do Szwajcarii uzależniał swój ewentualny powrót do Rosji od wycofania tego roszczenia.

Autor: adso//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: khodorkovsky.com

Raporty: