Iran zapowiada na poniedziałek próbę rakiety dalekiego zasięgu typu Shahab 3, która według analityków może dosięgnąć Izraela i amerykańskich baz w rejonie Zatoki Perskiej - poinformowało irańskie radio państwowe. W niedzielę rano wystrzelono dwie rakiety krótkiego zasięgu w ramach ćwiczeń Gwardii Rewolucyjnej - elitarnych jednostek wojskowych.
Test rakiety powietrze-powietrze typu Shahab 3 zostanie przeprowadzony w drugim dniu manewrów Gwardii Rewolucyjnej - irańskich elitarnych jednostek wojskowych. Ćwiczenia te rozpoczęły się w niedzielę próbą dwóch rakiet krótkiego zasięgu.
Iran twierdzi, że pocisk balistyczny Shahab 3, który był już wielokrotnie testowany w przeszłości, ma zasięg około 2 000 kilometrów.
Według państwowej telewizji al-Alam i anglojęzycznej Press TV, podczas ćwiczeń wystrzelono rakiety krótkiego zasięgu typu Tondar i Fateh 110 i przeprowadzono próby wyrzutni wielorakietowych.
W tym roku dodał irański generał mężni irańscy żołnierze przeprowadzą nowe ćwiczenia, które zwiększą zdolności obronne kraju w wypadku długotrwałej inwazji z zagranicy. gen. Hossein Salami
Gwardia Rewolucyjna zapowiadała w sobotę, że w ciągu najbliższych dni przeprowadzi ćwiczenia wojskowe. Kryptonim manewrów to "Wielki Prorok IV”, ich celem jest „poprawa zdolności obronnych sił Republiki Islamskiej” - informuje BBC.
Gotowi na inwazję?
- Podczas ćwiczeń będą odpalane pociski, jednocześnie, jak też w sekwencjach, jeden po drugim. Rakiety będą wymierzone w fikcyjne cele – stwierdził generał Gwardii Rewolucyjnej Hossein Salami. - Wśród ważnych celów tych ćwiczeń jest m.in. ocena ostatniego technicznego rozwoju i postępu taktycznego - dodał.
Już w zeszłym roku siły Gwardii przeprowadziły ćwiczenia, na których testowano zaawansowane technicznie pociski rakietowe. - W tym roku - dodał irański generał - mężni irańscy żołnierze przeprowadzą nowe ćwiczenia, które zwiększą zdolności obronne kraju w wypadku długotrwałej inwazji z zagranicy - oznajmił Salami.
Gwardia Rewolucyjna, zwana Strażnikami Rewolucji, została utworzona po rewolucji islamskiej w 1979 roku w celu jej obrony przed "wewnętrznymi i zewnętrznymi" zagrożeniami. Ma własne siły powietrzne, lądowe i morskie. Dysponuje lepszymi środkami finansowymi i technicznymi niż regularna armia irańska. Gwardia podlega bezpośrednio duchowemu przywódcy Iranu ajatollahowi Alemu Chamenei.
Wystrzały podczas konfliktu o atom
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała w piątek, że Iran powiadomił ją o budowie drugich zakładów wzbogacania uranu. Jeszcze tego samego dnia MAEA zwróciła się do Iranu o jak najszybsze przekazanie informacji i ułatwienie dostępu do budowanej fabryki.
Przywódcy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji zażądali w piątek od Iranu pełnego ujawnienia programu nuklearnego i zagrozili nowymi sankcjami wobec Teheranu.
Źródło: reuters, pap