Wojna azjatyckich potęg na namioty. Na Dachu Świata

"Kraina wysokich przełęczy" - Ladakh to kość niezgody między Indiami, Chinami i PakistanemWikipedia (CC BY-SA 3.0) | Deeptrivia

Chiny i Indie walczą o ogromne tereny Ladakh, krainy geograficznej w starożytnym Tybecie Zachodnim, rozciągającej się między Himalajami i Karakorum. Robią to w niecodzienny sposób. Dzikie tereny "zasiedlili" na razie chińscy żołnierze, którzy rozstawili tam namioty. Indie, które twierdzą, że sąsiad wszedł aż 18 km w głąb ich kraju, wysłały na miejsce swoich żołnierzy i swoje namioty. Wrogie armie dzieli 500 metrów.

Konflikt graniczny opisuje indyjski dziennik "Asian Age". Według cytowanego przez gazetę źródła rządowego w New Delhi, indyjskie lotnictwo w czasie jednego z rutynowych lotów wykryło 15 kwietnia obiekty, które okazały się być namiotami.

Dzień później okazało się, że w regionie przebywają chińscy żołnierze, którzy rozbili tam swój obóz. Indie twierdzą, że doszło do tego na terenie ich kraju, aż 18 km od spornej granicy między obu krajami, która przebiega w Tybecie.

Reakcja rządu w New Delhi była szybka. W tym tygodniu oddelegowano do regionu taką samą grupę uzbrojonych żołnierzy i wyposażono ich w wysokogórskie namioty. Obóz rozbito na tym samym fragmencie przełęczy, na której biwakuje Chińska Armia Ludowa. Wrogie armie dzieli zaledwie 500 metrów. Żołnierze zapewne widzą siebie i kontrolują swoje poczynania.

Ladakh - między Indiami, Pakistanem i Cninami

Ladakh to wielka kraina rozciągająca się pomiędzy Himalajami i górami Karakorum. Jest położona w górnym biegu rzeki Indus. To najbardziej wysunięty na zachód fragment Wyżyny Tybetańskiej i historyczne centrum Tybetu Zachodniego.

Mieszkańcy Ladakhu są etnicznie spokrewnieni z Tybetańczykami. Konflikt o te tereny trwa między Indiami i Chinami (a także Pakistanem) właściwie od momentu uzyskania przez ten pierwszy kraj niepodległości w 1947 r.

Ladakh, czyli "kraj wysokich przełęczy", jeszcze w XIX wieku stanowił ziemie władców Kaszmiru, którzy w momencie powstania niepodległych Indii musieli wybrać swoją przynależność między Indiami a Pakistanem.

Maharadża Hari Singh wybrał Indie, choć w latach 50-tych stopniowo władzę w regionie zdobywali muzułmanie.

Równocześnie Chiny walczące z Tybetańczykami na wielkich połaciach zachodnich i południowych ziem Państwa Środka zaczęły przesuwać swoje granice w Himalajach i Zachodnim Tybecie.

W 1949 r. zamknęły granicę z Indiami w regionie, przecinając mające ponad tysiąc lat szlaki handlowe. Od tego czasu sytuacja w Ladakh jest przedmiotem sporów pomiędzy Pekinem i New Delhi, które roszczą sobie prawo do większości terenów wchodzących w skład tej krainy geograficznej.

Ladakh stanowi ostatni przystanek przed Himalajami i KarakorumWikipedia (CC BY-SA 3.0)

Autor: adso//gak / Źródło: tvn24.pl, Asian Age

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Deeptrivia