Strzeliły korki od szampana i ludzie zadarli głowy w górę, by oglądać pokazy fajerwerków. Jednak zdaniem wielu, prawdziwe piękno tkwi w Kosmosie. Dlatego tych czułych na uroki Wszechświata uradował fakt, że to niebo będzie w centrum 2009 roku. Właśnie zaczął się Międzynarodowy Rok Astronomii. W jego obchodach weźmie udział blisko 140 państw, w tym Polska.
Projekt, który zainicjowała Międzynarodowa Unia Astronomiczna i UNESCO uzyskał poparcie Organizacji Narodów Zjednoczonych, a później - aprobatę Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Dzięki temu w nowym roku odbędzie się tysiące imprez, pokazów i wykładów, które nie tylko mają na celu zachwycić pięknem Kosmosu, ale też nauczyć nas, jakie prawa nim rządzą.
365 dni święta
Rok Astronomii jest jednak przede wszystkim okazją, by wszyscy, którzy na co dzień nie zdają sobie sprawy z tego czym jest Kosmos i jakie jest w nim nasze miejsce, spojrzeli w niebo i się na tym zastanowili. dr Stanisław Bajtlik, astronom
- Rok, który się właśnie rozpoczął jest globalnym świętem całego środowiska astronomicznego, zarówno astronomów pracujących naukowo, jak miłośników astronomii czy uczniów i nauczycieli, którzy tą dziedziną zajmują się w szkole - powiedział dr Stanisław Bajtlik z warszawskiego Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN.
- Rok Astronomii jest jednak przede wszystkim okazją, by wszyscy, którzy na co dzień nie zdają sobie sprawy z tego czym jest Kosmos i jakie jest w nim nasze miejsce, spojrzeli w niebo i się na tym zastanowili - dodał naukowiec, który jest Przewodniczącym Komitetu ds. obchodów MRA2009 w Polsce.
Polskie projekty będą często połączone ze światowymi. Jedną z najciekawszych imprez będzie "100 godzin astronomii" (przewidziany na początek kwietnia) czy też "Galileoskop", dzięki któremu miliony ludzi na świecie będzie mogło powtórzyć obserwacje jakie Galileusz wykonał 400 lat temu.
Jednak atrakcji, jakie kryje w sobie niebo i Międzynarodowy Rok Astronomii jest znacznie więcej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: nasa.gov