W Polsce krzyż, na Słowacji Świętopełk

 
Pomnik stoi na dziedzińcu zamku w BratysławieWikipedia

Słowaccy nacjonaliści bronią pomnika księcia Świętopełka. W niedzielę doprowadziło to do walk z policją, w których kilku "obrońców" zostało lekko rannych. Inicjatywa usunięcia rzeźby pojawiła się po tym, jak media dopatrzyły się na nim symboli faszystowskich z okresu państwa słowackiego podczas II wojny światowej.

Konny pomnik księcia Świętopełka Morawskiego został odsłonięty w czerwcu przez prezydenta, ówczesnego premiera i przewodniczącego parlamentu. Już w lipcu odbyły się pierwsze protesty osób domagających się jego usunięcia.

Złe symbole

Według słowackich mediów, na tarczy średniowiecznego rycerza figuruje wpisany w okrąg równoramienny krzyż lotaryński używany w czasach II wojny światowej przez Gwardię Hlinki, paramilitarną przybudówkę faszystowskiej Ludowej Partii Słowacji (SLS).

- Używano go od 1938 roku i był stworzony na wzór swastyki, godła NSDAP Hitlera, podobnie jak emblemat węgierskiej faszystowskiej Partii Strzałokrzyżowców - tłumaczył sekretarz komisji ds. heraldyki słowackiego MSW Ladislava Vrtela.

Jak dodał, równoramienny podwójny krzyż w kręgu jednoznacznie pełnił funkcję "słowackiej swastyki".

"Usuńcie Świętopełka"

W lipcu na zamknięty teren wokół pomnika przedostali się niezidentyfikowani sprawcy i opakowali rzeźbę w kartony. W miejscu tablicy przedstawiającej księcia jako "Króla dawnych Słowaków" umieścili napis: "Świętopełk, Cesarz Prasłowaków, Pierwszy Gwardzista". Oprócz tego rozwiesili hasła: "Rzeźba kłamstwa", czy "Nie zmieniajcie historii".

O zorganizowanie akcji podejrzewa się działaczy inicjatywy "UM!" ("rozum"), którzy od początku ostro krytykowali pomysł postawienia pomnika. Ich zdaniem rzeźba Świętopełka nie jest ani estetyczna, ani historycznie poprawna.

Pod pomnikiem regularnie odbywają się pikiety.

Obrońcy pomnika

Świętopełka bronią natomiast słowaccy nacjonaliści. W niedzielę zorganizowali marsz w jego obronie, podczas którego starli się z policją. Aresztowano wielu uczestników manifestacji, w tym lidera nacjonalistycznej Partii Ludowej Nasza Słowacja.

Dla skrajnej prawicy, książe jest jedną z najważniejszych postaci historycznych i symbolem tamtejszego ruchu narodowego.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia