- Władze USA rozważają możliwość wzniesienia barier na granicy z Kanadą - podały media kanadyjskie, powołując się na ujawniony w ostatnim tygodniu raport amerykańskich służb granicznych. Amerykanie chcą postawić zabezpieczenia w miejscach, gdzie ma dochodzić do nielegalnego przekraczania granicy przez różnego rodzaju przestępców m.in. przemytników narkotyków i broni.
Propozycja znalazła się w zaleceniach amerykańskich służb granicznych, U.S. Customs and Border Protection Agency. Jak podała agencja Canadian Press, bariery mają w bliżej nieokreślony sposób "wkomponowywać się" w przyrodę.
Wstępne rozważania
Jak zapewniał w telewizji CTV ambasador Kanady w USA Gary Doer, sugestie raportu nie oznaczają jednak, że istnieją rzeczywiste plany budowy płotu na granicy kanadyjsko-amerykańskiej. Na październik zaplanowano publiczne konsultacje w Waszyngtonie i nadgranicznych miastach w sprawie wprowadzania nowych zabezpieczeń. Raport zaś, jak podkreślał ambasador Doer, miał analizować skutki możliwych typów zabezpieczenia dla środowiska naturalnego.
Według CTV, kanadyjskie służby graniczne, Canada Border Services Agency, wydały oświadczenie, w którym podkreślono, że sprawa wznoszenia barier na granicy nie była przedmiotem rozmów między kanadyjską agencją i jej amerykańskim odpowiednikiem.
Pasywna obrona
Granica kanadyjsko-amerykańska ma 6400 km długości, z czego znaczna część to lasy i preria. Władze amerykańskie oceniają, jak pisze Canadian Press, że funkcjonariusze służb granicznych kontrolują tylko 50-kilometrowy odcinek granicy. Z kolei samoloty bezzałogowe patrolują około 1800 km granicy.
Kanadyjskie media podkreślają, że propozycje raportu ujawnione zostały w chwili, gdy Kanada i USA próbują zakończyć rozmowy o sprawach bezpieczeństwa granicznego przy jednoczesnym wprowadzeniu ułatwień w handlu między obu krajami. Po zamachach z 11 września 2001 roku przekraczanie granicy kanadyjsko-amerykańskiej stało się utrudnione.
Amerykanie częściowo odgrodzili się już od swojego drugiego sąsiada, Meksyku. Obecnie na liczącej około trzech tysięcy linii rozgraniczającej oba kraje, jest ponad tysiąc kilometrów płotu. Oceny co do jego skuteczności są sprzeczne. Jednak niektóre nadgraniczne stany, jak na przykład Arizona czy Teksas, forsują program ciągłej rozbudowy ogrodzenia.
Źródło: PAP