Tymoszenko chce sądu dla Janukowycza


Julia Tymoszenko chce widzieć na ławie oskarżonych prezydenta Ukrainy. Jest sądzona za zawarcie niekorzystnych umów gazowych z Rosją w 2009 roku, więc domaga się tego samego dla Wiktora Janukowycza, który w 2007 roku również zaakceptował niedogodne dla swego kraju kontrakty.

Adwokaci byłej szefowej rządu zażądali wszczęcia śledztwa przeciwko Janukowyczowi, który będąc premierem przed czterema laty zgodził się na podwyżkę ceny kupowanego w Rosji gazu, a jednocześnie przystał na pozostawienie niezmienionej ceny za tranzyt błękitnego paliwa przez ukraińskie terytorium. - Jeśli mamy kierować się logiką prokuratury, mieliśmy wówczas do czynienia z taką samą sytuacją, co dziś - powiedziała wcześniej Tymoszenko.

Drożało za Janukowycza i za Tymoszenko

W 2007 roku Ukraina płaciła 130 dolarów za 1000 metrów sześciennych rosyjskiego gazu. Pod koniec tamtego roku ówczesny ukraiński minister paliw i

Jeśli mamy kierować się logiką prokuratury, mieliśmy wówczas do czynienia z taką samą sytuacją, co dziś Julia Tymoszenko

Na przełomie 2008 i 2009 roku, gdy premierem Ukrainy była Tymoszenko, między Rosją a Ukrainą doszło do ostrego konfliktu gazowego. Został on rozwiązany, gdy Tymoszenko porozumiała się z premierem Rosji Władimirem Putinem, że cena błękitnego paliwa dla Ukrainy wyniesie 450 dolarów za 1000 metrów sześciennych.

Obecne władze Ukrainy uważają tę umowę za niekorzystną i zarzucają Tymoszenko, że godząc się na warunki Rosjan działała na szkodę państwa.

W toczącym się obecnie procesie sądowym Tymoszenko występuje jako oskarżona o nadużycie uprawnień przy podpisywaniu kontraktów gazowych z Rosjanami. W trakcie procesu była premier została aresztowana, gdyż sąd uznał, iż utrudnia ona dochodzenie do prawdy. Tymoszenko twierdzi, że działania wokół niej są motywowane chęcią usunięcia jej z polityki. Jeśli zostanie skazana wyrokiem sądowym, nie będzie miała prawa kandydowania ani w wyborach prezydenckich, ani parlamentarnych.

Źródło: PAP