Holenderskie media społecznościowe zalała fala zdjęć trzymających się za ręce mężczyzn. Ludzie z całego kraju solidaryzują się w ten sposób z Jasperem Vernesem-Sewratanem i jego mężem, Ronniem, którzy zostali zaatakowani, bo trzymali się za ręce.
Jasper Vernes-Sewratan i jego mąż Ronnie z holenderskiej miejscowości Arnhem w sobotni wieczór spacerowali trzymając się za ręce, kiedy zostali zaatakowani przez grupę nastolatków. Jak twierdzą, pobiła ich grupa Marokańczyków w wieku 14-18 lat, wykrzykująca pod ich adresem homofobiczne hasła.
Internetowy wpis
Jasper i Ronnie postanowili nagłośnić sytuację. Na portalu społecznościowym umieścili informację, w której napisali: "Niestety, Ronnie i ja zostaliśmy ofiarami przestępstwa wynikającego z nienawiści na tle homofobicznym. Gdy szliśmy do domu trzymając się za ręce (co zwykle robimy, gdy jesteśmy sami lub spacerujemy), zostaliśmy zaatakowani przez grupę Marokańczyków. To, że takie coś może się wydarzyć w roku 2017, nie mieści się w głowie. Jesteśmy Holendrami, we własnym kraju, ale tak właśnie jest, gdy chodzi o stosunek do homoseksualizmu".
Reakcja polityków
W odpowiedzi na wpis ludzie z całej Holandii zaczęli publikować w mediach społecznościowych zdjęcia, na których trzymają za rękę drugą osobę tej samej płci.
Zaczęło się od tweeta dziennikarki, Barbary Barend, która poprosiła ludzi o umieszczanie zdjęć z odpowiednim hasztagiem - #allemannenhandinhand - oznaczającym "wszyscy mężczyźni ręka w rękę".
Do akcji przyłączyli się również polityk i lider partii Demokraci 66, Alexander Pechtold i rzecznik ministerstwa finansów, Wouter Koolmees. Trzymając się za ręce, udzieli wywiadu jednej z lokalnych telewizji. Jak powiedzieli: "dla homofobii nie ma miejsca w Holandii". Wsparcie okazał również premier Mark Rutte i inni politycy.
Wij doen mee! Stop geweld tegen homo\\\\\\\\\\\'s. #allemannenhandinhand @barbarabarend pic.twitter.com/zsLY7Z0SqM
— Alexander Pechtold (@APechtold) 3 kwietnia 2017
Stop homofobii
Akcja społecznościowa "wszyscy mężczyźni ręka w rękę" przykuła uwagę całego świata. Oprócz polityków zaangażowali się w nią także holenderscy piłkarze i funkcjonariusze.
Zachwyceni internauci komentowali ich zdjęcia: "Walczmy z nienawiścią za pomocą miłości!", "Prawdziwi mężczyźni - jesteśmy z was dumni!", "Świetna robota, Holandio!".
Post udostępniony przez Politie Leiden (@politieleiden) 3 Kwi, 2017 o 6:22 PDT
Post udostępniony przez N.E.C. Nijmegen (@necnijmegen) 3 Kwi, 2017 o 2:20 PDT
Post udostępniony przez AD_GroeneHart (@ad_groenehart) 4 Kwi, 2017 o 5:39 PDT
Male colleagues of @NLatUN walking hand in hand in New York protesting against violence directed at LGBTI #allemannenhandinhand pic.twitter.com/AYThVsymep
— Lise Gregoire (@LiseGvH) 3 kwietnia 2017
Male colleagues from the Dutch Embassy London holding hands in protest against violence towards the LGBTQIA community. #allemannenhandinhand pic.twitter.com/Bp6Mz6UiyY
— Dutch Embassy London (@NLinUK) 4 kwietnia 2017
Autor: AKrg / Źródło: CNN; Facebook; Twitter
Źródło zdjęcia głównego: Facebook; Twitter