Stany Zjednoczone nie zamierzają umieścić elementów nowego systemu obrony na terytorium krajów, które nie należą do NATO - oświadczył we wtorek wiceminister obrony USA Alexander Vershbow.
- Nie prowadzimy konsultacji z żadnym krajem spoza NATO i nie przewidujemy rozmieszczenia elementów naszej nowej architektury (obrony przeciwrakietowej) na terytorium krajów nie należących do NATO - oświadczył Vershbow podczas swojego pobytu w Tbilisi.
Nowy system obrony
17 września bieżącego roku Stany Zjednoczone poinformowały o rezygnacji z budowy elementów tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. Jednocześnie Waszyngton poinformował o stworzeniu nowego systemu obrony przeciwrakietowej.
Decyzję USA z zadowoleniem przyjęła Rosja. Jednocześnie kraj ten wyraził oczekiwanie, że Waszyngton przedstawi Moskwie szczegóły swej nowej koncepcji obrony przed pociskami balistycznymi.
Rozmowy z Polską
We wtorek na rozmowy o tarczy antyrakietowej przylatuje do Polski wiceprezydent USA Joe Biden.
Jak powiedział jego doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Tony Blinken, Polska w nowym systemie może odegrać ważną rolę. Doradca Bidena potwierdził, że rząd USA zaoferował Polsce lokalizację na jej terytorium lądowej wersji antyrakiet SM-3, będących kluczowym elementem nowego systemu obrony przeciw rakietom krótkiego i średniego zasięgu z Iranu.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: MDAA