Szuka go Interpol, zostanie ministrem?

Aktualizacja:
 
Vahida poszukuje InterpolInterpol

Buenos Aires uznało desygnowanie na ministra obrony Iranu Ahmada Vahidiego, za "afront wobec argentyńskiego wymiaru sprawiedliwości". Vahidi jest bowiem poszukiwany przez Interpol za domniemany udział w zamachu w Argentynie w 1994 roku. , w którym zginęło 85 osób.

- Nominowanie Ahmada Vahidiego na stanowisko ministra obrony Iranu obraża argentyński wymiar sprawiedliwości i ofiary brutalnego ataku terrorystycznego przeciw Izraelickiemu Stowarzyszeniu Argentyny (AMIA), w którym zabito 85 osób, a blisko 300 zostało rannych - stwierdził w oficjalnym oświadczeniu minister obrony Argentyny.

Rząd Argentyny potępił desygnowanie Vahidiego na ministra, (nominacja musi jeszcze zostać zaaprobowana przez irański parlament) i wezwał Iran do "pełnej współpracy z argentyńskim wymiarem sprawiedliwości". Zaniepokojenie tą nominacją wyraził też rząd Izraela oraz organizacje żydowskie w Argentynie.

- Ta nominacja jest znacząca, ale nie jest zaskakująca - powiedział agencji AP argentyński prokurator generalny Alberto Nisman. Według niego, to Vahidi dowodził oddziałem Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, znanym jako Quds Force i był jednym z głównych architektów zamachu.

Nisman uważa też, że to potencjalny irański minister obrony podjął ostateczną decyzję o przeprowadzeniu ataku przeciw AMIA.

Minister Ahmadineżada

Teheran odpiera zarzuty Buenos Aires i Interpolu, nazywając je "syjonistycznym spiskiem". Vahidi był już wiceministrem obrony podczas pierwszej kadencji prezydenta Mahmuda Ahmadineżada.

Quds Force angażuje się w operacje terrorystyczne za granicami Iranu. Współpracuje m.in. z libańskim Hezbollahem - informuje AP.

Nisman powiedział w piątek: "zostało dowiedzione", że Vahidi "podjął decyzję o przeprowadzeniu ataku przeciw AMIA, podczas spotkania w Iranie, 14 lipca 1993 roku".

W Waszyngtonie, rzecznik departamentu stanu, Ian Kelly powiedział, że jeśli Vahidi jest w istocie osobą poszukiwaną przez Interpol, zatwierdzenie go na stanowisku ministra byłoby bardzo "niepokojące". Szef AMIA w Buenos Aires, Guillermo Borger nazwał decyzję Teheranu "haniebną i obraźliwą".

Krwawy zamach

Do zamachu doszło w lipcu 1994 roku w Buenos Aires. Całkowicie zniszczony został budynek, w którym mieściło się AMIA oraz wiele innych stowarzyszeń i organizacji żydowskich. Był to najbardziej krwawy zamach terrorystyczny w Argentynie, a zarazem najbardziej morderczy atak instytucje żydowskie poza granicami Izraela od II wojny światowej - przypomina BBC na swych stronach internetowych.

Według BBC Interpol potwierdził, że poszukuje Vahidiego w związku z zamachem na AMIA. Od 2007 roku agencja rozsyła za nim tzw. "czerwony list gończy" ("czerwony" oznacza poszukiwanie w celu aresztowania i ekstradycji) do swych 187 państw członkowskich.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Interpol