Strasburg się zbroi

Aktualizacja:

Nawet ponad 30 tys. uczestników może wziąć udział w sobotniej manifestacji przeciwników NATO w Strasburgu - informuje IAR. Francuskie władze podjęły specjalne środki bezpieczeństwa, a miasto przypomina warowną twierdzę. W piątek policja użyła przeciw protestującym armatek wodnych i gazu łzawiącego. W stronę funkcjonariuszy posypały się kamienie i petardy.

Do utrzymania porządku zmobilizowano 10 tys. policjantów, żandarmów i funkcjonariuszy specjalnych sił bezpieczeństwa. Siedem policyjnych helikopterów będzie asekurowało manifestację, która rozpocznie się o godz. 13 w przemysłowej, portowej dzielnicy Strasburga.

Na ulicach ustawiono aż 30 kilometrów barier i zasieków. W razie potrzeby przemieszczenia w okolice manifestacji większej ilości jednostek policji, w stanie gotowości są trzy transportowe helikoptery. Dodatkowych sześć samolotów transportowych oczekuje w bazie lotniczej w pobliskim Colmar.

Kamieniami w NATO

Bilans piątkowych zamieszek na ulicach miasta, to dwóch rannych funkcjonariuszy, poprzewracane samochody, płonące opony.

Najpierw kilkuset przeciwników NATO zbudowało barykady na drodze wiodącej do ich obozowiska w dzielnicy Neuhof na południu Strasburga. Od petard, którymi rzucali demonstranci, jeden z policjantów doznał uszkodzeń słuchu, a inny poparzeń nóg. Obaj zostali zabrani do szpitala.

Organizatorzy protestów wezwali demonstrantów, by wrócili do "wioski antynatowskiej" w Neuhof i czekali na wiece zwołane na sobotę. Obozowisko zajmuje około 3 tys. przeciwników NATO.

Bez przemocy?

Zdaniem rzecznika sieci zrzeszającej przeciwników Sojuszu ("Block NATO") Christophera Kleine, demonstranci chcą uniknąć przemocy i będą się starali ominąć siły policyjne blokujące dostępu do centrum Strasburga.

Nie będzie to łatwe, bo w tym francuskim mieście policja zaangażowała 15 tys. policjantów, by zapewnić niezakłócony przebieg szczytu. Uczestnicy protestów wciąż uzgadniają z władzami trasę wielkiej międzynarodowej manifestacji, która ma się odbyć w sobotę po południu. Demonstranci mają przejść Mostem Europy łączącym Strasburg i Kehl.

W piątek wieczorem w Baden-Baden rozpoczął się dwudniowy szczyt NATO w 60. rocznicę powstania sojuszu. Druga część uroczystości i spotkań odbędzie się w sobotę w Kehl i Strasburgu, miastach na granicy niemiecko-francuskiej.

Źródło: PAP, IAR