Sikorski: nie ustępować Rosji


Jak ułożyć stosunki NATO-Rosja? Radosław Sikorski wezwał do jedności Sojuszu w polityce wobec Moskwy, opartej na poszanowaniu wartości demokratycznych i suwerenności.

- Nasze stanowisko w sprawie Rosji powinno być oparte na dwóch podstawach: jedności między sojusznikami wobec działań Rosji oraz wspólnych regułach i wartościach: demokracji, suwerenności, poszanowaniu terytorialnej integralności państw i odrzuceniu siły w rozstrzyganiu sporów międzynarodowych - mówił szef polskiego resortu spraw zagranicznych na konferencji w Waszyngtonie, zorganizowanej przez Institute for Security Studies i Unię Europejską.

Nie izolujmy, ale też nie akceptujmy

Nawiązując do kryzysu gruzińskiego, powtórzył także skierowane do Moskwy ostrzeżenie, że "wszelka próba zmiany granic w Europie siłą lub przez działania wywrotowe powinna spotkać się z proporcjonalną reakcją" wspólnoty transatlantyckiej. To w kontekście słów Władimira Putina, który nazwał niedawno Ukrainę "sztucznym tworem z dużą mniejszością rosyjską".

Naszym celem nie powinno być izolowanie lub ignorowanie Rosji. Nie jest jednak realną alternatywą ustępowanie i akceptowanie rosyjskich roszczeń. Radosław Sikorski, szef MSZ

- Naszym celem nie powinno być izolowanie lub ignorowanie Rosji - mówił Sikorski. Nie jest jednak realną alternatywą ustępowanie i akceptowanie rosyjskich roszczeń.

Przyszłość Sojuszu

Tematem wystąpienia Sikorskiego była ocena NATO i stosunków pomiędzy USA a Europą. - Sojusz powinien być odmłodzony - powiedział i wezwał do debaty nad jego przyszłą strategią.

Podkreślił, że członkowie NATO "muszą być spokojni, że ich stanowiska są brane pod uwagę w procesie podejmowania strategicznych decyzji", i że "obywatele państw członkowskich muszą być lepiej informowani o głównych funkcjach i misji sojuszu w globalnej architekturze bezpieczeństwa".

Wielu ważnych słuchaczy

W konferencji wzięło udział wielu prominentnych polityków i ekspertów, m.in. delegat Komisji Europejskiej, były premier Irlandii John Bruton, minister spraw zagranicznych Hiszpanii Miguel Angel Moratinos i były ambasador USA w NATO Robert Hunter.

Przemówienie wprowadzające wygłosił republikański senator Chuck Hagel, wymieniany jako jeden z kandydatów na sekretarza stanu w gabinecie Baracka Obamy.

Źródło: PAP