Ruszyło bałkańskie "wikileaks"

 
Ruszyła strona Balkanleaksbalkanleaks.eu

"Bałkany nie mają już sekretów" - pod takim hasłem ruszyła wzorowana na wikileaks bułgarska strona internetowa. Można na niej znaleźć stenogramy zamkniętych posiedzeń parlamentarnych komisji w Bułgarii, utajnione porozumienia energetyczne z Rosją i raporty służb specjalnych.

Autorzy projektu wzywają do wysyłania poufnych dokumentów, podkreślając, że każdy zostanie wnikliwie sprawdzony przez publikacją. Zapewniają również bezpieczeństwo komunikacji i anonimowość współpracowników oraz dają szczegółowe instrukcje, jak uniknąć pozostawienia śladów w sieci przy wysyłaniu dokumentów.

- Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Narodowego was nie złapie - obiecują.

Twarzą projektu jest mieszkający w Paryżu informatyk i dziennikarz Atanas Czobanow. Jest to projekt zbiorowy, stoją za nim dziennikarze, informatycy i inni eksperci, w tym od bezpieczeństwa komunikacji, którzy wolą zachować anonimowość. Kładziemy nacisk na polityczną korupcję. Jednoczy nas idea, by stworzyć przestrzeń, w której ludzie będą mogli dawać wyraz swoim poglądom, koniecznie jednak popierając je odpowiednimi dokumentami. Będziemy sprawdzać każdy sygnał przed opublikowaniem - zapewnia w wywiadzie dla niedzielnego wydania dziennika "Trud".

Deficyt wolności w mediach

Autorzy strony podkreślają, że w sposobie ujawniania poufnych informacji wzorują się na Wikileaks. - W mediach bułgarskich jest deficyt wolności, panuje strach. Media unikają dokumentów kompromitujących władzę, sposób rządzenia i wiodących polityków - powiedział Czobanow, dodając, że w Rosji jest kilka takich internetowych stron.

Dotychczas BalkanLeaks opublikował siedem dokumentów. Niektóre z nich już pojawiały się częściowo lub w całości w przestrzeni publicznej. Nowe są: memorandum o budowie drugiej bułgarskiej elektrowni atomowej w Belene i informacja o loży masońskiej w systemie sądowniczym z udziałem urzędników na wysokich stanowiskach. Przygotowane są dalsze publikacje - zapowiada Czobanow.

Wyciekły oficjalne dokumenty

W ostatnich tygodniach w Bułgarii oficjalne instytucje opublikowały kilka dokumentów, których podawanie do wiadomości publicznej nie jest przyjęte w dyplomatycznej praktyce. Urząd prezydenta ujawnił stenogram rozmów prezydenta Georgi Pyrwanowa z jego ówczesnym prezydentem Rosji Władimirem Putinem ze stycznia 2008 roku. W połowie listopada, jeszcze przed zakończeniem kilkugodzinnej wizyty Putina w Sofii, na stronie internetowej rządu bułgarskiego pojawił się stenogram rozmów obu delegacji. Dwa tygodnie później opublikowano kolejne porozumienie o elektrowni w Belene.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: balkanleaks.eu