Rtęć zmienia orientację seksualną ptaków

Aktualizacja:
 
Wyniki badań zaskoczyły naukowcówWikipedia

Naukowcy z Florydy i Sri Lanki odkryli, że picie wody zanieczyszczonej rtęcia ma wpływ na orientację seksualną ibisów. Ptaki stają się homoseksualne i zaczynają łączyć się w pary rodzaju męskiego.

Prowadzący badania wiedzieli, że rtęć ma zły wpływ na zdrowie ptaków błotno-wodnych. Nie przypuszczali jednak, że może wpływać ona także na ich orientację seksualną.

Rtęć obniża poziom testosteronu

- Wiedzieliśmy, że rtęć może obniżyć poziom testosteronu (męskiego hormonu płciowego) we krwi ptaków, jednak nie spodziewaliśmy się, że staną się one homoseksualne - powiedział dr Peter Frederick z University of Florida, który prowadził badania.

Rtęć pochodziła z zanieczyszczeń z pobliskiej kopalni.

Naukowcy alarmują, że pierwiastek może mieć bardzo poważny wpływ na rozrodczość wśród zwierząt. Najbardziej zagrożone są ptaki żyjące na mokradłach, gdzie temperatury są wysokie. Takie warunki sprawiają, że rtęć staje się bardzo toksyczna.

Według dr Fredricka mokradła powinny być filtrowane i oczyszczane z trującej substancji. Brak działania może doprowadzić do wyginięcia niektórych gatunków zwierząt.

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia