Rosjanie kopią mamuty. Dla kości słoniowej

 
Mamut włochaty w Royal British Columbia Museumwikipedia.org/Tracy

Rosjanie odkupują szczątki dawno wymarłych mamutów włochatych, by pozyskać z nich w sposób etyczny kość słoniową - donosi brytyjski dziennik "Daily Telegraph".

W związku z globalnym zakazem handlu kością słoniową, Rosjanie znaleźli wyjście z sytuacji, kierując swoją uwagę na mamuty.

Już teraz eksportują 60 ton kości słoniowej (a raczej mamuciej) do Chin - największego rynku tego cennego materiału. A zasoby mogą być ogromne - fachowcy uważają, że aż 150 milionów martwych mamutów czeka na odkopanie na syberyjskiej tundrze.

Biżuteria zrobiona z tak pozyskanej kości staje się coraz bardziej popularna - jakiś czas temu Michelle Obama pokazała się z biżuterią wykonaną właśnie z kości mamuta. Uważana jest za "etyczną", bo wyklucza zabijanie zwierząt dla pozyskania surowca.

4 miliony lat mamutów

Mamuty włochate pojawiły się na ziemi około 4,8 miliona lat temu. Wymarły bardzo niedawno - zaledwie przed 3,6 tys. lat. Kilogram kości mamuciej kosztuje ok. 330 funtów.

Według specjalistów zajmujących się ochroną przyrody, może to być zbawienne dla słoni, które od lat dziesiątkowane są przez kłusowników polujących na ich kły.

Źródło: "Daily Telegraph"

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org/Tracy