Rosja dała atomowy okręt podwodny w leasing

 
Okręt podwodny typu Akulawikipedia.org

Z niemal dwuletnim opóźnieniem Rosja wydzierżawiła Indiom na 10 lat atomowy okręt podwodny Nerpa. O podpisaniu oficjalnego aktu przekazania okrętu poinformował w piątek sztab generalny rosyjskiej marynarki wojennej.

Ceremonia podpisania dokumentu odbyła się w przeddzień w miejscowości Bolszoj Kamień w Kraju Nadmorskim na rosyjskim Dalekim Wschodzie, gdzie obecnie cumuje okręt - podał sztab generalny.

Jego przedstawiciel oświadczył, że okręt przeszedł pomyślnie wszelkie próby na morzu i po Nowym Roku indyjska załoga zacznie się z nim zapoznawać, a w ostatniej dekadzie stycznia weźmie kurs na Indie.

Warunków dzierżawy nie podano.

Tragiczny wypadek Nerpy

Informując o porozumieniu agencje przypominają, że w roku 2008 podczas pierwszych prób K-152 Nerpa na Morzu Japońskim doszło do tragicznego wypadku na pokładzie okrętu.

W następstwie włączenia się pokładowego systemu przeciwpożarowego, który emitował freon, śmiertelnie zatruło się gazem 20 ludzi, a 21 innych zatrutych tym gazem trafiło do szpitala. Dochodzenie wykazało, że winę za tragiczny wypadek ponosi konkretny członek załogi. Marynarz bez powodu włączył pokładowy system przeciwpożarowy.

Powrót Nerpy

Próby Nerpy wznowiono w roku 2009 po przeprowadzeniu szeregu prac, w tym po wymianie systemu przeciwpożarowego. Po pomyślnych próbach okręt został przekazany pod koniec grudnia roku 2009 rosyjskiej marynarce wojennej.

Nerpa - to okręt atomowy typu 971U Szczuka-B (według klasyfikacji NATO Akula-2).

Siły morskie Indii nie mają obecnie na stanie atomowych okrętów podwodnych. Pierwszy taki okręt zbudowany w indyjskich stoczniach - Arihant - spuszczono na wodę w roku 2009 i obecnie trwają przygotowania do dalszych jego prób. Zakłada się, że eksploatacja Nerpy pozwoli przygotować załogi dla indyjskiej floty podwodnej.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org