Rabin obok mułły w Auschwitz

Aktualizacja:
 
Auschwitz celem pielgrzymki światowych przywódców religijnychTVN24

Izraelskie media donoszą, że przywódcy religijni z całego świata zjadą do Polski na zaproszenie arcybiskupa i metropolity krakowskiego Stanisława Dziwisza. Mieliby wziąć udział w obchodach 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Auschwitz. - Jest miejsce, które bardziej niż każde inne odzwierciedla horror wojny, rasizmu i zła - Auschwitz. Nie możemy zapomnieć! Mamy obowiązek pamiętać i przekazywać pamięć! - mówi abp Dziwisz.

- Dlatego też proponuję, żeby nasza pielgrzymka przybyła w następnym roku do tego miejsca - mówił kardynał na otwarciu spotkania "Ludzie i religie w dialogu", które przyciągnęło przywódców religijnych z całego świata.

W tym roku pielgrzymowali oni na Cypr - drugi, po Rumunii, kraj prawosławny, goszczący zgromadzenie.

Auschwitz wygrało z Jerozolimą

Jest miejsce, które bardziej niż każde inne odzwierciedla horror wojny, rasizmu i zła - Auschwitz (...) Nie możemy zapomnieć! Mamy obowiązek pamiętać i przekazywać pamięć! Arcybiskup Stanisław Dziwisz

Aszkenazyjski naczelny rabin Hajfy Shear Yashuv Cohen, inny przewodni mówca, zaznaczył, że zamierzał właśnie z Jerozolimy uczynić miejsce kolejnego spotkania, ale kardynał Dziwisz przedstawił argumenty nie do pobicia.

Wśród izraelskiej delegacji znaleźli się także rabin David Rosen, przewodniczący Międzynarodowego Żydowskiego Komitetu do Spraw Międzyreligijnych, która reprezentuje Żydów w relacjach z innymi religiami świata oraz Meir Sheetrit, minister spraw wewnętrznych Izraela.

Obecny też świat arabski

Na Cypr przybyli także liczni przedstawiciele świata arabskiego, w tym Elias Chacour, arcybiskup Kościoła melchickiego w Galilei, Bernard Sabella, deputowany w palestyńskim parlamencie oraz liczne uznane autorytety z Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Iranu, Iraku, Kataru, Wybrzeża Kości Słoniowej, Indonezji, Mauretanii, Pakistanu i Senegalu.

Część spotkania zostanie poświęcona konfliktowi izraelsko-palestyńskiemu.

Spotkania "Ludzie i religie w dialogu" Wspólnota św. Idziego organizuje od 1987 r. Nawiązując w ten sposób do zjazdów przywódców i przedstawicieli różnych religii i wyznań, które po raz pierwszy odbyło się z inicjatywy Jana Pawła II w Asyżu, 27 października 1986. To właśnie sukces tamtego wydarzenia, gdzie ludzie różnych religii modlili się wspólnie - ale nie jednocześnie - w intencji pokoju, zdecydował o kontynuowaniu przedsięwzięcia.

Źródło: Jerusalem Post

Źródło zdjęcia głównego: TVN24