Putin naobiecywał za 127 miliardów euro


Koszt przedwyborczych obietnic premiera Rosji Władimira Putina, faworyta marcowych wyborów prezydenckich, to minimum 5,1 biliona rubli (127 mld euro) w ciągu sześciu lat - oszacował Sbierbank. Wyniki tych obliczeń zamieszcza w piątek dziennik "Wiedomosti".

Centrum badań makroekonomicznych Sbierbanku przeanalizowało artykuł Putina na łamach "Komsomolskiej Prawdy" na temat polityki społecznej i obliczyło, ile będzie kosztować budżet realizacja obietnic premiera, który 4 marca będzie się ubiegać o trzecią kadencję na Kremlu.

Kosztowne wizje

Za najdroższą obietnicę uznano podniesienie wynagrodzeń dla nauczycieli, wykładowców wyższych uczelni i lekarzy, na co w ciągu sześciu lat (2012-2018) będzie trzeba wydać z budżetu równowartość 89 mld euro. Wartość pozostałych obietnic, np. rozszerzenie systemu dodatkowego kształcenia czy obniżenie spożycia alkoholu, jest niewiadoma, toteż, jak mówią autorzy obliczeń, nic dziwnego, że w artykule nie podano żadnych liczb.

Zdaniem autorów analizy, nowe wydatki mogą naruszyć równowagę budżetową. Analitycy oceniają, że przy średniej cenie ropy naftowej 95 dolarów za baryłkę w latach 2012-2014 deficyt budżetowy wyniesie od 0,5 do 1,5 proc. PKB. Jeśli jednak cena ropy będzie wyższa, jak np. w roku 2011 (109 dol. za baryłkę), to po raz kolejny Rosja odnotuje nadwyżkę budżetową. Wzrost wydatków o 1 proc. PKB rocznie w najlepszym wypadku zmieni proficyt na deficyt - uważają.

Pozostałe obietnice premiera z innych jego artykułów mogą zwiększyć deficyt budżetowy do 3 proc. PKB - policzyła ekonomistka Julia Ceplajewa z BNP Paribas. To, jak mówi, oznacza albo wzrost państwowego długu publicznego albo wzrost podatków. - Doświadczenie pokazuje, że aby pozostawać popularnym w naszym kraju, należy stale mieć na uwadze wysoki wzrost gospodarczy i stale zwiększać wydatki - uważa ekonomistka cytowana przez dziennik "Wiedomosti".

Źródło: PAP