W pierwszej fazie operacji co najmniej 70 samolotów bojowych USA, a z drugiej strony po 6 myśliwców z Belgii i Danii. Każde z państw deklarujących udział w operacji angażuje się wojskowo stosownie do swych możliwości. Włochy i Hiszpania udostępniają swoje bazy dla sojuszników z północy Europy, w pobliże Libii płyną okręty amerykańskie.
Operacja będzie miała mandat ONZ. Dowodziło będzie NATO, lub koalicja międzynarodowa z Francją i Wielką Brytanią na czele. Celem pierwszego uderzenia będą najprawdopodobniej libijskie lotniska, samoloty i systemy łączności. Jaki potencjał będzie miała koalicja w pierwszej fazie operacji?
Francja
W akcji mogą wziąć udział samoloty Mirage i Rafale z baz lotniczych koło Marsylii i Istres oraz z Korsyki. Gotowy do startu z Istres jest już też powietrzny tankowiec.
Myśliwce mogłyby osiągnąć przestrzeń powietrzną Libii w 1,5 godz. (startując z południa Francji) lub 1 godz. w przypadku startu z Korsyki.
W porcie wojennym w Tulonie stoi lotniskowiec "Charles de Gaulle". Ma na pokładzie ok. 30 maszyn typu Rafale, Super Etendard, E-2C Hawkeye oraz śmigłowce SA365 Dauphin.
Wielka Brytania
Londyn zapowiedział wysłanie do baz w pobliżu Libii (zapewne natowskich we Włoszech) samolotów patrolowych Typhoon i myśliwców Tornado. Wysłane zostaną też samoloty tankujące w powietrzu i zwiadu elektronicznego. W rejonie Libii Brytyjczycy mają dwie fregaty: HMS Cumberland i HMS Westminster. Nie wiadomo, czy zostaną użyte oraz czy wysłane zostaną w rejon operacji niszczyciele.
USA
W pierwszej fazie operacji potencjalnie mogą być użyte desantowiec USS Kearsarge i lotniskowiec USS Enterprise. Na pokładzie tego pierwszego, oprócz helikopterów bojowych, jest 6 samolotów typu Harrier. Lotniskowiec USS Enterprise znajduje się jeszcze na Morzu Czerwonym. Na pokładzie ma ogromną siłą uderzeniową: 36 myśliwców F-18, 4 maszyny EA-6B Prowler, 22 sztuki F/A-18 Superhornet, 4 samoloty E-2C Hawkeye oraz 6 śmigłowców SH-60 Seahawk. Dotarcie w rejon działań bojowych zajmie mu 2 dni.
Kanada
Premier Stephen Harper oświadczył, że wyśle myśliwce CF-18.
Włochy
Włochy deklarują oddanie do dyspozycji koalicji 7 baz: Amendola, Gioia del Colle, Sigonella, Aviano, Trapani, Decimomannu i na wyspie Pantelleria. Włochy mogą uczestniczyć w operacji neutralizacji obrony przeciwlotniczej, to jest radarów i stanowisk rakietowych. Startujące z Sycylii samoloty mogą dotrzeć do Libii w ciągu pół godziny.
Norwegia
Oslo zapowiedziało udostępnienie na potrzeby operacji wojskowej samolotów F-16.
Dania
Kopenhaga wyśle 6 maszyn F-16 i wojskowy samolot transportowy. Będą gotowe w sobotę odlecieć do bazy w południowej Europie.
Hiszpania
Madryt zapowiedział, że udostępni siłom NATO bazy lotnicze Rota w prowincji Kadyks i Moron w Sewilli.
Belgia
Bruksela dostarczy na potrzeby ekspedycji przeciwko Kaddafiemu 6 samolotów F-16 oraz fregatę.
Źródło: tvn24.pl, Reuters