Polska nie jest atrakcyjnym miejscem dla obcokrajowców wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez biuro statystyczne Eurostat. Spośród krajów UE tylko w Rumunii mieszka najmniej cudzoziemców w stosunku do wielkości populacji. W całej Unii Europejskiej mieszka 19,5 mln obcokrajowców.
Wśród zamieszkałych prawie 6 mln pochodzi z innych państw europejskich, 4,7 mln z Afryki i prawie 3,7 mln z Azji - podał Eurostat, bazując na danych z 2008 roku. Ponadto 11 mln obywateli państw Unii Europejskiej mieszka w innym niż swoim kraju UE, co stanowi 2,3 proc. całej populacji Wspólnoty.
W Polsce Niemcy, Ukraińcy i Rosjanie.
W Polsce, według danych Eurostat, mieszkało na początku ubiegłego roku zaledwie 58 tys. obcokrajowców, stanowiąc 0,2 proc. całej populacji. 22 tys. z nich to obywatele innych państw UE (z czego połowa to Niemcy), a 33 tys. spoza UE (Ukraińcy, Rosjanie). Mniej obcokrajowców zamieszkuje tylko Rumunię, bo 26 tys., stanowiąc 0,1 proc. całej populacji tego kraju.
Obcokrajowców najwięcej w Niemczech
Najwięcej obcokrajowców mieszka w Niemczech (7,3 mln osób) - są to głównie Turcy (1,8 mln), a także Włosi (570 tys.), Polacy (413 tys.). Kolejna jest Hiszpania (5,3 mln obcokrajowców, głównie z Rumunii, Maroka, Ekwadoru, ale też aż 354 tys. Brytyjczyków), Wielka Brytania (4 mln, w tym prawie 400 tys. z Polski) i Francja (3,7 mln).
Natomiast procentowo, w stosunku do wielkości populacji, najbardziej otwartym na obcokrajowców krajem jest mały, ale bogaty Luksemburg, zamieszkiwany w 43 proc. przez przybyszy z innych państw - Portugalii, Francji, Włoch, Belgii i Niemiec.
W obrębie Unii Europejskiej najczęściej poza swym krajem żyją Rumuni (1,7 mln), Włosi (1,3 mln) i Polacy (1,2 mln).
Z kolei wśród obywateli państw trzecich największą grupę stanowią Turcy (2,4 mln), Marokańczycy (1,7 mln) i Albańczycy (1 mln).
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24