Polakom Afganistan nie po drodze

Aktualizacja:
 
Polacy nie chcą naszych żołnierzy w AfganistanieArchiwum TVN24

Aż trzy czwarte Polaków jest przeciw obecności polskich wojsk w Afganistanie - wynika z sondażu przeprowadzonego przez MillwardBrown SMG/KRC dla France 24. Kilka dni temu polski rząd zadeklarował wysłanie 600 dodatkowych żołnierzy do Afganistanu.

W sondażu dla międzynarodowego kanału informacyjnego France 24, Polacy odpowiadali na pytanie, czy polskie wojsko nadal powinno uczestniczyć w misji w Afganistanie. 45 proc. naszych rodaków odpowiedziało, że jest temu zdecydowanie przeciwna. 30 proc. wolałaby raczej nie widzieć w Afganistanie żołnierzy z Polski.

Całkowite poparcie dla uczestnictwa misji w Afganistanie wyraziło 8 proc. Polaków. "Raczej tak" powiedziało polskiemu kontyngentowi 13 proc. rodaków.

4 proc. osób uczestniczących w sondażu nie miało zdania na ten temat.

Polacy oceniają Amerykanów

Polacy odpytani zostali też o stosunek do amerykańskiej polityki i działań w Iraku i Afganistanie. Większość odniosła się negatywnie. Zdecydowany sprzeciw wyraziła jedna czwarta Polaków. 39 proc. ankietowanych było raczej przeciwnych amerykańskim działaniom.

Bardzo pozytywnie o polityce Stanów Zjednoczonych ws. Iraku i Afganistanu wyraziło się 6 proc. osób. Z kolei 16 proc. było "raczej za".

14 proc. Polaków nie umiało odnieść się do tej sprawy.

Europejska polityka obrony

W sondażu zapytano Polaków o jeszcze jedną kwestię - plany europejskich krajów dotyczących stworzenia niezależnej od NATO wspólnej polityki obrony i bezpieczeństwa. Tutaj nasi rodacy okazali się raczej przychylnie nastawieni do takich działań.

Zdecydowane tak tym planom powiedziało 16 proc. pytanych osób. 35 proc. uczestników sondażu było im raczej przychylne.

Wspólnej, europejskiej polityce obrony i bezpieczeństwa zdecydowanie przeciwnych było 12 proc. osób. Ponad jednak czwarta - 26 proc. - Polaków wyraziło swój umiarkowany sprzeciw.

11 proc. nie umiało ustosunkować się do tej kwestii.

Sondaż został przeprowadzony telefonicznie w dniach 4-7 grudnia 2009 roku na grupie 1008 osób.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24