Polacy zastąpią Anglików w Niemczech?

 
W Niemczech stacjonuje 25 tys. BrytyjczykówNATO

Brytyjscy żołnierze mogliby zostać wycofani z Niemiec, jeśli inni członkowie NATO, zwłaszcza Polska zgodziliby się przejąć ich obowiązki - zasugerował w wywiadzie dla sobotniego "Daily Telegraph" konserwatywny rzecznik ds. obrony Liam Fox, typowany na przyszłego ministra obrony.

Według niego, dalsza obecność ok. 25 tys. Brytyjczyków w Niemczech, co stanowi ok. 1/4 stanu brytyjskiej armii "nie jest dłużej konieczna", zaś żołnierze wycofani z Niemiec mogliby być rozmieszczeni gdzie indziej, w ramach pozaeuropejskich misji NATO.

Jeśli inne państwa NATO są skłonne przejąć rolę odgrywaną przez Wielką Brytanię w obronie Europy, to oznaczałoby to, że Brytyjczycy i Francuzi mogliby wziąć na siebie rolę korpusu ekspedycyjnego. Liam Fox

Znalezienie "kreatywnego, dyplomatycznego rozwiązania w tej sprawie" nazwał Fox jednym z priorytetów przyszłego konserwatywnego rządu. - Jeśli inne państwa NATO są skłonne przejąć rolę odgrywaną przez Wielką Brytanię w obronie Europy, to oznaczałoby to, że Brytyjczycy i Francuzi mogliby wziąć na siebie rolę korpusu ekspedycyjnego - wskazał Fox.

Polityczne i militarne struktury zaprojektowane z myślą o II wojnie światowej i zimnej wojnie nie są odpowiednie dla obecnego czasu - sądzi Fox, zapowiadając "całościowy przegląd brytyjskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa". Jego elementem byłoby również samo ministerstwo obrony, w tym jego wydatki, zatrudnienie i polityka awansów.

Brytyjczycy w Niemczech

Terenem największej koncentracji sił brytyjskich w Niemczech jest Herford w pobliżu Hanoweru, gdzie stacjonuje 1. Dywizja Pancerna. Dywizja ta od pewnego czasu korzysta z poligonu ćwiczebnego w Drawsku.

Ostateczna decyzja w sprawie dalszego stacjonowania dywizji w Niemczech zależałaby od wyniku negocjacji z innymi państwami NATO, zwłaszcza z Francją i przygotowania resortu obrony do relokacji tak dużej liczby żołnierzy.

W szczytowym okresie w 1945 roku w Niemczech stacjonowało 150 tys. Brytyjczyków. Od tego czasu ich obecność jest stopniowo zmniejszana. Rozmieszczenie brytyjskich żołnierzy w Niemczech wnosi ok. 1,5 mld euro do niemieckiej gospodarki.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: NATO