Polacy "Gawrona" budują od dekady, Chińczycy kilkanaście korwet na raz


Chińska flota wzbogaciła się o nową korwetę numer 582, pierwszą z najnowocześniejszego Typu 056. Jest to okręt bardzo podobny do nieszczęsnego polskiego "Gawrona", którego budowa ciągnie się już dekadę. Chińczycy działają jednak na inną skalę. Budują w błyskawicznym tempie kilkanaście korwet na raz.

Korweta 582 jest formalnie określana w chińskich mediach jako "niewidzialna fregata". Jest to jednak nazwa na wyrost. Według powszechnie przyjętych standardów okręty Typu 056 to korwety, czyli jednostki mniejsze od fregat. Określenie "niewidzialna" jest też nieco przerysowane, bowiem faktycznie chodzi o utrudnienie wykrycia przez radary, poprzez zastosowanie np. specjalnego kształtu nabudówek.

Produkcja seryjna

Niezależnie od pewnych "przerysowań" w chińskich mediach, oficjalne przyjęcie do służby korwety 582 to dość istotne wydarzenie dla floty Pekinu. W poniedziałkowej uroczystości w porcie w Szanghaju wziął udział między innymi główny dowódca Floty Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, admirał Wu Shengli.

Korwety typu 056 mają być jednym z koni roboczych chińskiej floty. Pod względem rozmiaru, uzbrojenia i przeznaczenia są bardzo podobne do polskiego "Gawrona", czyli budowanej już od ponad dekady nowej korwety dla Polskiej Marynarki Wojennej. Wypierają około 1,5 tysiąca ton i są uzbrojone w rakiety przeciwokrętowe, przeciwlotnicze oraz przenoszą wyrzutnię torped do zwalczania okrętów podwodnych. Może na nich też lądować śmigłowiec.

Polski okręt nie może się jednak doczekać ukończenia i zbiera kurz w gdyńskiej stoczni. Chińczycy problemów z finansowaniem nie mają. W różnych stadiach budowy jest kilkanaście kolejnych korwet typu 056, spośród 20 wstępnie zamówionych. Tempo produkcji nowych jednostek jest wyjątkowe na skale światową. Od maja minionego roku na wodę w różnych stoczniach spłynęło co najmniej dziesięć korwet.

Ich głównym zadaniem ma być służba patrolowa i eskortowa na wodach Azji Wschodniej. Najprawdopodobniej korwet Typu 056 należy się spodziewać w relacjach ze sporów z Japonią wokół wysp Senkaku, czy konfliktu o kontrolę nad Morzem Południowochińskim.

Autor: mk//gak / Źródło: tvn24.pl Reuters