Z apelem o zapobieżenie ograniczaniu praw mniejszości narodowych i o obronę polskich szkół zwrócili się w liście otwartym do litewskich władz liderzy polskich organizacji na Litwie. List trafił do prezydent Dalii Grybauskaite i szefowej parlamentu Ireny Degutiene.
- W okresie 20-lecia niepodległej Republiki Litewskiej nacjonalistyczne siły polityczne wszelkimi sposobami stale dążą do likwidacji szkół mniejszości narodowych. W tym celu nieustannie pogarsza się warunki pracy tych szkół - czytamy w liście prezesa Związku Polaków na Litwie, posła Michała Mackiewicza i prezesa Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna" Józefa Kwiatkowskiego.
Przymusowe wprowadzenie w szkołach mniejszości narodowych nauczania chociażby jednego przedmiotu nie w języku ojczystym oznacza pozbawienie obywateli Litwy należących do mniejszości narodowych prawa zdobycia średniego wykształcenia w języku ojczystym List do prezyent Grybauskaite
Zaznaczono w nim, że absolwenci szkół z polskim językiem wykładowym mają doskonale opanowany język litewski i nie mają problemów językowych przy wstępowaniu na studia. Dane z roku 2009 wskazują, że 71,8 proc. maturzystów szkół polskich dostało się na wyższe uczelnie, co przekracza średnią krajową.
- Dlatego też nie ma żadnej realnej potrzeby przymusowego wprowadzenia do szkół mniejszości narodowych nauczania poszczególnych przedmiotów w języku litewskim - napisano w liście.
Przypominając, że w szkołach litewskich w Polsce uczniowie dobrowolnie, a nie w trybie przymusowym, wybierają nauczanie niektórych przedmiotów w języku polskim, autorzy listu odnotowują, iż omawiany w litewskim Sejmie nowy projekt ustawy o oświacie zakłada przymusowe nauczanie w języku litewskim części przedmiotów w szkołach mniejszości narodowych.
- Przymusowe wprowadzenie w szkołach mniejszości narodowych nauczania chociażby jednego przedmiotu nie w języku ojczystym oznacza pozbawienie obywateli Litwy należących do mniejszości narodowych prawa zdobycia średniego wykształcenia w języku ojczystym – podkreślono w liście.
Liderzy polskich organizacji społecznych zaapelowali do prezydent i przewodniczącej Sejmu "o obronę demokracji na Litwie, jak też o honorowanie litewskich i europejskich norm prawnych oraz niedopuszczenie do ograniczania praw obywateli z mniejszości narodowych, do czego usilnie zmierzają poszczególni nieodpowiedzialni politycy o nacjonalistycznych poglądach".
Mniej polskich szkół?
Projekt nowelizacji ustawy o oświacie, który litewski Sejm zamierza przyjąć podczas obecnej sesji parlamentarnej, zawiera - zdaniem mniejszości - dyskryminujące założenia: stopniowe zwiększanie w szkołach mniejszości narodowych liczby przedmiotów nauczanych w języku litewskim i ujednolicenie we wszystkich szkołach kraju egzaminu maturalnego z języka litewskiego.
Nowe przepisy zakładają też optymalizację sieci szkół, m.in. przez zamykanie w małych miejscowościach nielicznych szkół mniejszości narodowych i pozostawienie jedynie szkół litewskich.
W ocenie społeczności polskiej, jeżeli obecny projekt ustawy o oświacie wejdzie w życie, liczba szkół polskich na Litwie zmniejszy się o połowę - z obecnych około 120 szkół polskich w Wilnie i na Wileńszczyźnie pozostanie około 60.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24