Pół miliona ludzi w obozach przejściowych

Aktualizacja:
 
Druga rocznica trzęsienia ziemi na HaitiPAP/EPA

W czwartek mija już druga rocznica trzęsienia ziemi na Haiti. Wstrząsy o sile 7 w skali Richtera, które nawiedziły kraj 12 stycznia 2010 r., spowodowały śmierć ok. 316 tys. ludzi. Do tej pory ponad pół miliona ludzi żyje w prowizorycznych obozowiskach dla bezdomnych i utrzymuje się dzięki organizacjom pomocowym.

Dwa lata po trzęsieniu ziemi na Haiti wciąż ponad 550 tys. osób pozostaje w zatłoczonych obozach przejściowych; poważnym problemem są epidemie cholery, szczególnie po intensywnych opadach deszczu we wrześniu i październiku. UNICEF

Jak podkreśla UNICEF, ślady niszczycielskiego żywiołu są nadal widoczne w haitańskiej infrastrukturze, instytucjach i systemie opieki społecznej. Jednak w drugą rocznicę katastrofy widać też wyraźne oznaki poprawy sytuacji, a w niektórych przypadkach nawet zmian na lepsze - wynika z raportu.

Potężne trzęsienie, setki tysięcy ofiar

W 2010 r. Haiti nawiedziło najsilniejsze od ponad 200 lat trzęsienie ziemi - o sile 7-7,3 stopni Richtera, którego epicentrum znajdowało się zaledwie 16 kilometrów od stolicy Haiti, na głębokości 30 km. Wstrząsy wygnały mieszkańców miasta na ulice. Bardzo szybko nastąpiły dwa wstrząsy wtórne o sile 5,9 i 5,5 stopnia. Setki budynków nie wytrzymały wstrząsu, a w ich ruinach zostali pogrzebani ludzie. Ich krewni desperacko, często gołymi rękami, próbowali wygrzebywać spod gruzów rannych i zabitych.

W efekcie trzęsienia zginęło ponad 200 tys. osób, a kolejne 300 tys. zostało rannych. Szacuje się, że w wyniku wstrząsów ponad milion osób zostało pozbawionych dachu nad głową.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA