Korea Płn. uznała, że umowa z Japonią dotycząca wyjaśnienia losów jej obywateli uprowadzonych w latach 70. i 80. XX wieku straciła moc prawną wraz z wprowadzeniem japońskich sankcji po wystrzeleniu rakiety – podała w sobotę wychodząca w Tokio gazeta "Asahi".
"Powołany do życia w 2014 roku północnokoreański komitet śledczy mający zbadać sprawę uprowadzonych obywateli Japonii zostanie wkrótce rozwiązany" – poinformowała japońska gazeta "Ashai", powołując się na publikacje prasowe w Korei Północnej. Jest to odpowiedź na ogłoszony w środę przez Tokio zamiar wprowadzenia sankcji w proteście przeciw wystrzeleniu przez Pjongjang rakiety dalekiego zasięgu - zaznacza japoński dziennik.
Umowa koreańsko-japońska
W 2002 roku Korea Płn. przyznała się do porwania w latach 70. i 80. kilkunastu obywateli japońskich, którzy mieli uczyć agentów północnokoreańskiego wywiadu języka oraz kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Tokio szacuje, że uprowadzono co najmniej 17 osób. Pjongjang twierdzi, że proceder objął 13 osób. W tym samym roku pięciu porwanych wróciło z rodzinami do Japonii. Korea Płn. utrzymuje, że spośród 13 uprowadzonych osiem osób zmarło w Korei Płn. Japonia wciąż domaga się pełniejszych informacje o ich losach. W maju 2014 roku Korea Północna zgodziła się ponownie zbadać losy uprowadzonych Japończyków. Postępowanie rozpoczęło się w czerwcu. Odbyły się rozmowy dwustronne poświęcone tej sprawie. W lipcu 2014 roku Japonia złagodziła niektóre z sankcji nałożonych na północnego sąsiada, w zamian za wznowienie przez Pjongjang śledztwa.
Testy reżimu z technologią balistyczną
Przed tygodniem, w nocy z soboty na niedzielę, Korea Północna wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu, co było naruszeniem rezolucji RB ONZ, które zabraniają Pjongjangowi wszelkiej aktywności nuklearnej i balistycznej pod groźbą sankcji. Kilka godzin później północnokoreański przywódca Kim Dzong Un powiadomił o udanym wystrzeleniu rakiety i umieszczeniu na orbicie satelity. Zdaniem Japonii, USA i ich sojuszników ostatnie działania Korei Płn. to przykrywka dla prowadzonych przez reżim testów z technologią balistyczną, która może zostać wykorzystana do wystrzelenia rakiety z głowicą jądrową.
Autor: tmw/ja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: KCNA/PAP/EPA