Pięciokrotny mistrz paraolimpijski Oscar Pistorius podejrzany o morderstwo swojej partnerki, modelki Reevy Steenkamp, stanie dziś rano przed sądem. Policja będzie sprzeciwiać się zwolnieniu sportowca za kaucją.
Początkowo sprawa Pistoriusa miała być rozpatrzona w czwartek, ale policja potrzebuje więcej czasu na przeprowadzenie badań kryminalistycznych.
Sportowiec przebywa w areszcie w Pretorii. Został przesłuchany i współpracuje z policją. Prawnik Pistoriusa, Kenny Oldwage powiedział, że "jest on poruszony, ale czuje się dobrze".
Policja, która niewiele mówi o sprawie, będzie się sprzeciwiać się zwolnieniu sportowca za kaucją.
Nie wiadomo jednak, czy sąd nie przychyli się do prośby i nie pozwoli Pistoriusowi zeznawać z wolnej stopy.
Okoliczności tragicznego zajścia w domu sportowca wciąż są niejasne. Media spekulują, że doszło do fatalnej pomyłki. Steenkamp miała przyszyjść do domu Pistoriusa, by zrobić mu niespodziankę na Walentynki. On jednak był przekonany, że to włamywacz, dlatego zaczął strzelać.
Modelka została postrzelona w klatkę piersiową, ramię i głowę. Zmarła na miejscu w wyniku odniesionych.
Kłótnie i rodzinna przemoc
Policja, która do domu słynnego sportowca została wezwana w czwartek nad ranem, nie potwierdza jednak, że doszło do nieszczęśliwej pomyłki. Mówi jedynie, że w sprawie nie ma podejrzanych innych osób.
Policja ujawniła też, że już wcześniej była wzywana do domu Pistoriusa w związku z "przemocą rodzinną" i "licznymi kłótniami" między nim i narzeczoną.
Wiadomo również, że w 2009 r. Pistorius był aresztowany za to, że uderzył przypadkowo spotkaną kobietę drzwiami. Miał zostać oskarżony, ale doszło do ugody.
Media przypomniają, informując o sprawie Pistoriusa, że jest on wielkim fanem broni. Pod swoim łóżkiem sportowiec trzymał pistolet, a pod oknem miał ukryty karabin maszynowy.
RPA ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników przestępczości, wielu mieszkańców posiada broń, by bronić się przed włamywaczami.
Pięciokrotny mistrz
Pistorius to pierwszy w historii lekkoatleta, który po amputacji kończyn wystąpił w igrzyskach olimpijskich (w Pekinie i Londynie). Stracił obie nogi w wieku 11 miesięcy w wyniku wrodzonej wady.
15 lipca 2007 roku, w mityngu IAAF w Sheffield, startując na specjalnych protezach rywalizował jako pierwszy niepełnosprawny sportowiec razem ze sprawnymi lekkoatletami. W 2008 roku Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) uznał, że może brać udział w igrzyskach.
Autor: mac//gak / Źródło: reuters, pap