Pierwszy senior Kuby obchodzi urodziny

Aktualizacja:
 
Fidel w swym długim zyciu otarł się nawet o Polskę, tu z gen. JaruzelskimWikipedia

Najbardziej znany kubański senior obchodzi w piątek swoje 84. urodziny. Fidel Castro rządził wyspą 49 lat, teraz oficjalnie władzę dzierży jego brat Raul. Żywotny wódz rewolucji w ubiegłą sobotę po raz pierwszy od czterech lat wystąpił przed parlamentem, dając dowód, że stan jego zdrowia poprawił się.

Od 2006 roku, kiedy ujawniono, że Fidel zapadł na poważną chorobę, "El Comendante" praktycznie nie pojawiał się publicznie. W 2008 roku oddał stanowisko prezydenta Kuby swojemu młodszemu bratu, Raulowi.

Na początku lipca Fidel powrócił z szpitalnego zacisza i ponownie zaczął występować w mediach. Promował nawet książkę opisująca swą walkę o obalenie dyktatury Batisty.

Rewolucja na Karaibach

Fidel Castro urodził się 13 sierpnia 1926 roku na Kubie, z wykształcenia jest prawnikiem. Jego kariera polityczna zaczęła się od próby startu w wyborach parlamentarnych w 1952 roku, ale zanim zdążył to uczynić gen. Fulgencio Batista obalił rząd i anulował głosowanie.

Fidel wraz z bratem postanowił walczyć z dyktatorem przy użyciu siły. Po siedmiu latach walk przerywanych uwięzieniem i ucieczką do Meksyku, w 1959 Castro obalił Batistę. Od tego czasu zaczęła się historia komunistycznej Kuby i 49-letniej prezydentury "El Comendante".

Sukces na subsydiach

Nowy władca wyspy ukierunkował swoje państwo na rozwój drogą socjalizmu i przyjaźni z ZSRR. Kreml hojnie wspierał swojego karaibskiego sojusznika tanią ropą, technologiami i pieniędzmi. Dopóki strumień pomocy płynął na Kubę, Fidel mógł uważać, że osiągnął sukces jako prezydent.

Po ustaniu zimnej wojny i upadku ZSRR sytuacja diametralnie się zmieniła. Bez subsydiów gospodarka Kuby upadła i do dzisiaj się nie podniosła, a Kubańczycy muszą cierpieć nędzę.

Pomimo tego bracia Castro wydają się mocno dzierżyć władzę, a ewentualne reformy skostniałego systemu są bardzo ograniczone i restrykcyjnie kontrolowane.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia