Pierwszy lot od sześćdziesięciu lat

Miliony Chińczyków mogą przylecieć na Tajwan
Miliony Chińczyków mogą przylecieć na Tajwan
Reuters
Miliony Chińczyków mogą przylecieć na TajwanReuters

W piątek uruchomiono pierwsze od sześćdziesięciu lat regularne połączenie lotnicze między Chinami kontynentalnymi i Tajwanem. Ma ono być dowodem porozumienia pomiędzy dwoma długoletnimi rywalami.

Samolot Airbus A330 przewoźnika China Southern Airlines wylądował na lotnisku w Tajpej po trwającym godzinę i 40 minut locie z Guangzhou, w południowych Chinach, z 258 pasażerami na pokładzie.

Do tej pory ruch lotniczy na trasie Chiny kontynantalne-Tajwan ograniczał się do okazjonalnych lotów czarterowych.

Zdaniem ekspertów, miliony Chińczyków z kontynentu będzie chciało odwiedzić wyspę, którą rząd w Pekinie uznaje za część terytorium Chin.

Komunikacja lotnicza z Chinami kontynentalnym została praktycznie wstrzymana w 1949 r., kiedy pokonane w wojnie domowej sił nacjonalistyczne uciekły na Tajwan.

Wszystko zaczęło się zmieniać, gdy nowym prezydentem Tajwanu został Ma Ying-jeou, który jest zdecydowanym zwolennikiem pokojowych stosunków z Chinami. W czerwcu przywódcy obu państw podpisali porozumienie w tej sprawie.

Ocieplenie stosunków

Od kilku miesięcy widać polepszenie stosunków między dwoma rządami. W połowie kwietnia doszło do historycznego spotkania przywódców Chin i Tajwanu przy okazji azjatyckiego forum gospodarczego w Boao, na południowochińskiej wyspie Hajnan. Były to pierwsze rozmowy przedstawicieli obu chińskich państw na tak wysokim szczeblu od 1949 roku.

W maju tego roku, pierwszy raz od podziału Chin w 1949 r. szef rządzącej na Tajwanie Partii Nacjonalistycznej spotkał się z chińskim prezydentem i zarazem sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin.

Jedno państwo, dwa rządy

W 1949 roku doszło w Chinach do wojny domowej, w której chińscy nacjonaliści walczyli z komunistami. W jej wyniku siły nacjonalistyczne uciekły na wyspę Tajwan. Komunistyczny rząd w Pekinie traktuje odtąd Tajwan jako zbuntowaną prowincję. Natomiast rząd tajwański uważa się za prawowity rząd Chin.

Źródło: PAP, TVN24, Reuters, Tygodnik Powszechny, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Reuters