Pięciu włoskich ministrów złożyło dymisję. Reakcja na apel Berlusconiego


Ministrowie z partii Silvio Berlusconiego Lud Wolności występują z gabinetu - ogłosił wicepremier i szef MSW Włoch Angelino Alfano, który jest sekretarzem generalnym tej partii. To wynik poważnego sporu w koalicji m.in. na tle planów podniesienia podatku VAT.

Włochy stanęły w obliczu poważnego kryzysu rządowego, zaledwie pięć miesięcy po utworzeniu gabinetu premiera Enrico Letty.

Reakcja na apel

Pięciu ministrów postanowiło złożyć dymisję w reakcji na apel przywódcy swego ugrupowania. Berlusconi wezwał ich do tego kroku po tym, gdy Letta zapowiedział, że prace nad projektem budżetu rozpoczną się dopiero po głosowaniu w parlamencie nad wotum zaufania dla jego gabinetu.

To zaś oznacza, że 1 października z 21 do 22 procent podniesiony zostanie podatek VAT od dóbr konsumpcyjnych i usług. Nie zdążono bowiem podjąć kroków, aby do tego nie dopuścić.

Z gabinetu wystąpili wicepremier, szef MSW i zarazem sekretarz generalny Ludu Wolności Angelino Alfano, minister zdrowia Beatrice Lorenzin, minister rolnictwa Nunzia De Girolamo, szef resortu infrastruktury Maurizio Lupi i minister ds. reform Gaetano Quagliariello. Wyjaśnili, że nie widzą dalszej możliwości pracy w rządzie i obarczyli premiera Lettę odpowiedzialnością za faktyczne ich zdaniem zablokowanie jego prac.

"Włosi nie dadzą się nabrać"

W wydanym wieczorem bardzo ostrym oświadczeniu premier Letta napisał: "Berlusconi chcąc wytłumaczyć dzisiejszy szalony i nieodpowiedzialny gest, którego celem jest wyłącznie zatuszowanie jego osobistych spraw, stara się odwrócić kota ogonem posługując się alibi w postaci VAT". "Włosi będą potrafili odesłać do nadawcy to widoczne gołym okiem kłamstwo, tę próbę odwrócenia rzeczywistości" - oświadczył premier. Wyraził przekonanie, że "Włosi nie dadzą się nabrać Berlusconiemu".

Wcześniej, w związku z pogrążającym się kryzysem w koalicji, szef rządu zapowiedział, że w pierwszych dniach października zamierza prosić obie izby parlamentu o głosowanie nad wotum zaufania dla Rady Ministrów.

W zgodnej opinii komentatorów sprawa VAT zaostrzyła definitywnie spór w koalicji centroprawicy i centrolewicy na tle przyszłości Berlusconiego, któremu grozi usunięcie z Senatu w związku z prawomocnym skazaniem za oszustwa podatkowe. Centrolewica opowiada się za wygaszeniem jego mandatu.

Autor: kde/tr / Źródło: PAP