Po dziesięciu miesiącach i 420 milionach mil podróży próbnik Phoenix szczęśliwie wylądował na powierzchni Marsa. Przez trzy miesiące będzie analizował glebę i próbki lodu, by dać odpowiedź na ważne pytanie - czy na Czerwonej Planecie może istnieć życie?
Lądowanie było ryzykowne. Phoenix musiał wyhamować z szybkości ok. 19 tys. km/godz do zera w ciągu zaledwie 7 minut. Manewr musiał być wykonany automatycznie, bowiem sygnały radiowe z Ziemi docierają na Marsa dopiero po 15 minutach. Powodzenie misji zależało też od tego czy próbnik prawidłowo rozłoży baterie słoneczne, które zapewnią dopływ energii. Własne baterie próbnika wystarczają bowiem tylko na 31 godzin.
Ale udało się. Lądownik, który waży 350 kg i ma rozmiar około 1,5 metra, a razem z bateriami słonecznymi 5,5 metra, o godz. 1.38 czasu polskiego pomyślnie dotknął powierzchni Marsa.
Zbadać lód
Celem misji jest zbadanie czy wodny lód pokrywający rejon bieguna mógł kiedyś podtrzymywać życie. Zamarzniętą wodę w czapach lodowych pokrywających bieguny Marsa wykryła sonda Mars Odyssey w 2002 r. Od tego czasu w rejonach równika marsjańskiego wylądowało pięć próbników, w tym poruszające się po powierzchni planety roboty Spirit i Opportunity. Wykryły one ślady erozji wodnej.
Naukowcy spodziewają się, że - podobnie jak na Ziemi - skorupa lodowa w rejonach biegunów zawierać będzie warstwy świadczące o zmianach klimatu a także ewentualne ślady życia organicznego, być może nawet bakterie i mikroby. Phoenix nie będzie bezpośrednio szukać tych śladów, ale powinien ustalić czy lód podbiegunowy występował kiedyś w formie płynnej, niezbędnej do podtrzymywania znanych form życia.
Dane techniczne lądownika Phoenix.
Masa:
- 664 kg przy starcie - 410 kg lądownik, w tym 59 kg instrumenty naukowe
Instrumenty naukowe:
- Surface Stereo Imager (SSI) – kamera stereoskopowa na 2-metrowym maszcie, wykonuje zdjęcia o rozdzielczości 1024x1024 - Robotic Arm (RA) – wysięgnik, wyspecjalizowany do kopania rowów, wygarniania próbek gleby i lodu oraz przenoszenia ich do przyrządów TEGA i MECA - Robot Arm Camera (RAC) – aparat umieszczony na ramieniu koparki - Microscopy, Electrochemistry and Conductivity Analyzer (MECA) – analizator fizyko-chemicznych własności gruntu - Thermal Evolved Gas Analyzer (TEGA) – analizator gazów uwalniających się z podgrzewanych próbek gruntu, podobny do umieszczonego na pokładzie utraconego Mars Polar Lander - Metorological Station (MET) – zestaw przyrządów meteorologicznych w tym Light Detection And Ranging (LIDAR), skonstruowany przez Kanadyjską Agencję Kosmiczną.
Źródło: PAP, lex.pl