Korea Północna modernizuje swój najważniejszy ośrodek nuklearny. Prace w Jongbion zakrojone są na szeroką skalę - ostrzegło ministerstwo obrony Korei Południowej.
"Korea Północna jest w trakcie odnawiania swych instalacji nuklearnych i kontynuuje" inne działania w Jongbion - powiedział rzecznik resortu, cytując oświadczenie ministra obrony Kim Te Junga wygłoszone w poniedziałek w parlamencie. Korea Północna "prowadzi nowe prace budowlane i zakrojone na szeroką skalę prace ziemne" - dodał rzecznik.
Budują nowe instalacje
Południowokoreański dziennik "Dzung-ang Ilbo" cytuje anonimowego przedstawiciela rządu w Seulu, według którego aktualnie na terenie Jongbion powstają dwa budynki nieopodal wieży chłodniczej zburzonej w 2008 roku.
W zeszłym tygodniu Instytut Nauki i Bezpieczeństwa Międzynarodowego (ISIS) w Waszyngtonie podał, że na terenie ośrodka w Jongbion prowadzone są prace budowlane i ziemne. ISIS stwierdził to na podstawie zdjęć satelitarnych. Według Instytutu, cel prac jest niejasny, lecz - jak to ujmuje - będą one kontrolowane - pisze agencja AFP.
Zamykany i otwierany
Ośrodek nuklearny w Jongbion znajduje się 96 km na północ od stolicy Korei Północnej, Phenianu. W 2007 roku władze Korei Północnej zamknęły ośrodek na mocy porozumienia zawartego w ramach rozmów sześciostronnych (oba państwa koreańskie, Chiny, USA, Japonia i Rosja).
Demontażu urządzeń w Jongbion domagały się państwa prowadzące z Koreą Płn. rokowania na temat likwidacji jej programu nuklearnego. Jednak Phenian, po początkowej zgodzie na te żądania i rozpoczęciu demontażu, w kwietniu 2009 roku wycofał się z rokowań na temat swojego programu nuklearnego i zapowiedział wznowienie działalności ośrodka.
Korea Północna zareagowała w ten sposób na potępienie jej przez Radę Bezpieczeństwa ONZ za próbę z rakietą dalekiego zasięgu. Próba ta - według Phenianu - miała na celu wyprowadzenie na orbitę okołoziemską satelity. Jednak społeczność międzynarodowa odczytała ją jako test ofensywnej technologii rakietowej.
Amerykańska CIA ocenia, że Korea Płn. posiada materiały nuklearne wystarczające do produkcji 6-8 bomb atomowych.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Arch. TVN24