Justin Trudeau u papieża. Zaprasza Franciszka do Kanady i liczy na przeprosiny

[object Object]
Justin Trudeau z żoną Sophie Gregoire na audiencji u papieża FranciszkaTVN24/PAP/EPA/ETTORE FERRARI
wideo 2/2

Papież Franciszek przyjął w poniedziałek na audiencji premiera Kanady Justina Trudeau z żoną. Premier zaprosił papieża do swego kraju. Rozmowa trwała prawie 40 minut - poinformowali dziennikarze, którzy obserwowali audiencję.

Nie wiadomo, czy Franciszek przyjął zaproszenie.

W audiencji uczestniczyła też żona premiera Trudeau, Sophie.

Podarunki

Trudeau podarował papieżowi sześciotomowe dzieło o jezuitach w Kanadzie, napisane w roku 1672, a także słownik innuicko-francuski, sporządzony przez francuskiego jezuitę w XVII wieku. Franciszek wręczył premierowi dokumenty swojego autorstwa, wśród nich ekologiczną encyklikę "Laudato si", a także orędzie na Światowy Dzień Pokoju, wyjaśniając, że osobiście podpisał egzemplarz dla Trudeau. Podarował mu także złoty medal upamiętniający czwartą rocznicę pontyfikatu.

Szef kanadyjskiego rządu jest katolikiem. W 1980 roku jako dziewięciolatek był na audiencji u Jana Pawła II z ojcem, ówczesnym premierem Kanady Pierre’m Trudeau.

Krzywdy rdzennej ludności Kanady

Jak zapowiadał jeszcze przed spotkaniem rzecznik Trudeau, Cameron Ahmad, kanadyjski premier miał poruszyć podczas rozmowy kwestię pojednania ze społecznościami indiańskimi. Według rzecznika premiera z zaproszeniem dla papieża związana jest prośba o przeprosiny ze strony Franciszka za postępowanie Kościoła w Kanadzie, gdzie działały szkoły z internatami, do których zapisywano dzieci pochodzące z rdzennej ludności. Dzieci były odbierane rodzinom i pozbawiane możliwości kultywowania swojego języka i tradycji.

Były premier Stephen Harper, który wyraził ubolewanie w związku z tą praktyką w imieniu kanadyjskiego rządu, podczas swej 10-minutowej audiencji u Franciszka dwa lata temu kwestii tej wprost nie podniósł. Nawiązał wówczas tylko do raportu przygotowanego w tej sprawie przez kanadyjską Komisję Prawdy i Pojednania.

Poprzedni papież Benedykt XVI w 2009 roku wyraził "smutek" w imieniu Kościoła katolickiego za "godne pożałowania postępowanie" niektórych jego przedstawicieli wobec umieszczanych w szkołach z internatem dzieci rdzennych mieszkańców Kanady. Komisja Prawdy i Pojednania uznała jednak ten gest za niewystarczający tym bardziej, że nie został dokonany publicznie.

Inne tematy

Inne wymienione przez rzecznika kanadyjskiego premiera tematy podnoszone podczas poniedziałkowego spotkania to zmiany klimatyczne, różnorodność etniczna i religijna Kanady, dialog międzyreligijny i migracja. Z kolei w komunikacie wydanym przez Watykan poinformowano, że tematem rozmowy były także konflikty i sytuacja na Bliskim Wschodzie oraz wyniki niedawnego szczytu G7 w Taorminie na Sycylii, w którym uczestniczył Justin Trudeau.

Autor: rzw / Źródło: PAP,CBC

Tagi:
Raporty: