Papież podzielił Londyn


- Nie lękajcie się w pełni zawierzyć Chrystusowi - mówił Benedykt XVI do młodzieży w londyńskim Hyde Parku. Papieża entuzjastycznie powitano na modlitewnym czuwaniu z udziałem ok. 80 tys. wiernych. Jednak nie cały Londyn był tak przychylny papieżowi. W sobotę doszło również do marszu przeciwko wizycie Benedykta XVI, w którym udział wzięli m.in. ateiści, geje, feministki i zwolennicy wyświęcania kobiet.

Czuwanie w Hyde Parku miało na celu duchowe przygotowanie się przed niedzielną beatyfikacją kardynała Johna Henry'ego Newmana. Na wjazd papieskiego papamobile chór odśpiewał Hallelujah, część słynnego oratorium Haendla.

"Ludzie przyszli nie tylko po to, by papieża obejrzeć, ale także po to, by się z nim pomodlić" - mówił sprawozdawca BBC24, jedynej stacji telewizyjnej nadającej na żywo transmisję uroczystości. Wskazał też, że sceptycy nie wróżący imprezie frekwencji bardzo się w swoich przepowiedniach pomylili.

"Stworzeni dla poznania Bożej prawdy"

Kardynał John Henry Newman (1801-90) był wybitnym teologiem, który w swych intelektualnych poszukiwaniach, będąc już w dojrzałym wieku, przeszedł z anglikanizmu na katolicyzm, co naraziło go na ostracyzm części anglikańskiego kleru i sądowe szykany. Był też rzecznikiem praw robotników.

- Newman przypomina nam, że jako mężczyźni i kobiety stworzeni na boski obraz i podobieństwo jesteśmy stworzeni dla poznania (Bożej) prawdy, znalezienia w niej najwyższej wolności i spełnienia naszych najgłębszych aspiracji - wyjaśnił Benedykt XVI.

Dawać świadectwo

W refleksjach nad życiem kardynała, któremu wcześniej Jan Paweł II nadał tytuł Sługi Bożego, papież wskazał, że chrześcijanie w imię prawdy, której służą, muszą dawać świadectwo wierze w życiu codziennym, nawet jeśli wymaga to od nich osobistych poświęceń i wyrzeczeń.

- W naszych czasach ceną za wierność Ewangelii nie jest śmierć przez powieszenie, utopienie lub poćwiartowanie, lecz zbycie machnięciem ręki, ośmieszenie, lub sparodiowanie. Jednak Kościół nie może wycofać się z głoszenia Słowa Bożego i zbawiennej prawdy Ewangelii, bo są one źródłem najwyższego szczęścia dla ludzi i podstawą sprawiedliwego i ludzkiego społeczeństwa - mówił Benedykt XVI.

Przeciw papieżowi

W tym samym czasie, kiedy uczestnicy spotkania z papieżem zbierali się w Hyde Parku, w stronę Downing Street zmierzała demonstracja przeciwników papieskiej wizyty. Udział w proteście wzięli ateiści, feministki, geje, zwolennicy wyświęcania kobiet i sztucznego przerywania ciąży, a także osoby protestujące przeciwko seksualnemu wykorzystywaniu dzieci przez księży.

Przeciwko papieżowi, na zorganizowanej przez koalicję "Protest the Pope" (Zaprotestuj przeciw papieżowi) demonstracji, wystąpiło co najmniej 2 tysiące osób.

O co walczą

Odbył się wiec, na którym jednym z mówców był znany aktywista gejowski Peter Tatchell. Inni mówcy to m.in. najbardziej znany w Wielkiej Brytanii wojujący ateista prof. Richard Dawkins, autor książki "Bóg urojony", oraz znany obrońca praw człowieka związany z organizacją Amnesty International, Geoffrey Robertson.

- Głęboko i zdecydowanie nie zgadzamy się ze sprzeciwem papieża w kwestii praw kobiet, równości gejów i stosowania prezerwatyw dla zapobieżenia rozprzestrzenianiu się wirusa HIV - powiedział uczestnikom wiecu Tatchell.

Źródło: PAP