Papież: Może i w nas jest coś z Heroda?


W homilii podczas mszy w uroczystość Trzech Króli, Benedykt XVI pytał wiernych: "może i w nas jest coś z Heroda?", "może i my czasem widzimy w Bogu swego rodzaju rywala?". Apelował, by nie traktować Boga jako zagrożenia. Papież pozdrowił także wszystkich Polaków, którzy biorą udział w uroczystych orszakach z okazji święta.

Podczas mszy w bazylice świętego Piotra Benedykt XVI powiedział, że czwartkowe święto "podkreśla uniwersalne przeznaczenie i znaczenie" narodzin Jezusa. - Syn Boży przyszedł nie tylko do narodu Izraela, który reprezentowali betlejemscy pasterze, ale też do całej ludzkości, której przedstawicielami są Trzej Królowie - mówił.

Bóg i życie

Papież przypomniał, że podczas swej drogi Trzej Królowie spotkali w Jerozolimie króla Heroda. - Herod jest człowiekiem władzy, który w drugim widzi jedynie rywala do pokonania. Herod jest postacią, która jest dla nas niesympatyczna i którą instynktownie osądzamy w sposób negatywny ze względu na jej brutalność - stwierdził.

Następnie Benedykt XVI zapytał wiernych: "Może i my jesteśmy ślepi w obliczu znaków Boga, głusi na jego słowa, ponieważ myślimy, że stawiają granice naszemu życiu i nie pozwalają nam dysponować życiem jak by się nam podobało?".

- Widzenie Boga w ten sposób prowadzi do braku satysfakcji i niezadowolenia, ponieważ nie pozwalamy prowadzić się temu, który jest podstawą wszystkich rzeczy. Musimy usunąć z naszego umysłu i z naszego serca myśl o rywalizacji, myśl, że oddanie przestrzeni Bogu jest ograniczeniem dla nas samych - wskazał.

Polski akcent

Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Watykanie Benedykt XVI pozdrowił uczestników orszaków Trzech Króli, odbywających się w czwartek w Polsce.

Zwracając się po polsku papież powiedział: "Pozdrawiam serdecznie Polaków. Szczególne pozdrowienie kieruję do uczestników Orszaku Trzech Króli, który przechodzi ulicami Warszawy, Krakowa, Poznania i Gdańska".

- Idąc za Bożym światłem, wspólnie oddajecie hołd wcielonemu Słowu, które objawiło się narodom. Niech ten orszak będzie znakiem jedności rodzin i społeczeństw w codziennym poszukiwaniu Chrystusa i w dawaniu współczesnemu światu świadectwa o Jego miłości - podkreślił Benedykt XVI.

Źródło: PAP