Palestyńczycy próbują się dogadać


Od blisko dwóch lat Hamas i Fatah otwarcie rywalizują o władzę nad Palestyńczykami, tworząc dwa nieuznające się rządy. W Egipcie rozpoczęły się rozmowy, które mają zlikwidować rozbicie.

Palestyńczycy mają różnych politycznych przywódców, od kiedy Hamas w czerwcu 2007 roku przejął kontrolę nad Strefą Gazy, pozostawiając Zachodni Brzeg pod kontrolą Fatahu prezydenta Mahmuda Abbasa.

Kairskie rozmowy zorganizowane w kwaterze egipskiego wywiadu mają to zmienić. Celem rozmów jest stworzenie rządu jedności narodowej dla obu terytoriów palestyńskich. Szef egipskiego wywiadu Omar Sulejman powiedział na otwarciu konferencji, że Kair ma nadzieję, iż spotkanie stanowi "rzeczywisty początek końca podziału kraju, który trwał zbyt długo".

Rozmowy na wysokim szczeblu

W rozmowach uczestniczy ok. 10 ugrupowań. Delegacjom głównych ruchów - umiarkowanego Fatahu i radykalnego Hamasu - przewodzą odpowiednio były premier, negocjator w rozmowach z Izraelem Ahmed Korei i numer dwa szefa biura politycznego Hamasu Musa Abu Marzuk.

W czasie konferencji powołanych zostanie pięć komisji zajmujących się różnymi problemami, m.in. kwestią wyborów i wspólnych służb bezpieczeństwa. Komisje mają rozpocząć prace 8 marca. Przedstawiciele Hamasu i Fatahu spotkali się już w środę przed głównymi rozmowami i zgodzili się na zwolnienie więźniów przez obie strony.

Źródło: PAP