Pociągi ekspresowe zderzyły się w Pakistanie. Wiele ofiar śmiertelnych i rannych

Autor:
pp/kab
Źródło:
Reuters, PAP

Dwa pociągi ekspresowe zderzyły się poniedziałek nad ranem w prowincji Sindh na południu Pakistanu. Koleje państwowe poinformowały we wtorek, że do co najmniej 63 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych wypadku. 

Millat Express wykoleił się i wkrótce po tym uderzył w niego pociąg Sir Syed Express w dystrykcie Ghotki w prowincji Sindh na południu Pakistanu. Według miejscowego policjanta, którego cytuje agencja AP, mieszkańcy pobliskiej wioski, ratownicy i policja przewozili zmarłych i rannych pasażerów do pobliskich szpitali.

We wtorek pakistańskie koleje państwowe poinformowały, że liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do co najmniej 63 osób. Wcześniejszy bilans mówił o co najmniej 40 zabitych.

Koleje Pakistańskie informowały w poniedziałek o problemach z akcją ratunkową, w tym ze sprowadzeniem odpowiedniego sprzętu, w związku z tym, że wypadek miał miejsce na odludziu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Część rannych jest w stanie krytycznym. Pakistańska telewizja Geo News TV przekazała za naocznym świadkiem wypadku, że rannych mogło zostać około 100 osób. Pociągi przewoziły nawet tysiąc pasażerów.

Ranny pasażer z pierwszego pociągu opowiadał agencji Reutera o katastrofie. - Czuliśmy, jakbyśmy zostali wyrzuceni - mówił. - Drugi pociąg uderzył następnie w nasz pociąg, powodując więcej szkód - dodał.

Problemy z koleją w Pakistanie

Na razie nie wiadomo, co spowodowało wykolejenie i późniejszą kolizję. Wypadki kolejowe w Pakistanie nie należą do rzadkości, głównie ze względu na zły stan infrastruktury oraz zaniedbania władz. Tory, na których doszło do wypadku, w kilku miejscach są uszkodzone, a wagony mają nawet po 40 lat.

Kolejne rządy od lat starają się o środki na modernizację systemu. Pakistańscy urzędnicy mają nadzieję, że Chiny mogą pomóc sfinansować prace nad siecią w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku, obejmującej projekty energetyczne i infrastrukturalne.

"Jestem zszokowany straszliwym wypadkiem kolejowym w Ghotki wczesnym rankiem, w wyniku którego zginęło 30 pasażerów" - napisał na Twitterze premier Imran Khan, dodając, że zleca kompleksowe śledztwo w sprawie bezpieczeństwa kolei.

- To bardzo niefortunne - powiedział o katastrofie minister informacji Fawad Chaudhry. - Nasz system kolejowy od dawna wymagał remontu - dodał.

Autor:pp/kab

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mapy Google

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP