Ostatnia szansa dla Rubio? Ważne głosowanie w amerykańskich prawyborach


Ubiegający się o prezydencką nominację Partii Republikańskiej Marco Rubio apelował w poniedziałek na wiecu w Miami, na Florydzie, do Amerykanów pochodzenia kubańskiego o masowe poparcie podczas wtorkowych prawyborów. Ze swoim apelem zwrócił się też kandydat Demokratów Bernie Sanders w Missouri.

Rubio, który jest senatorem reprezentującym Florydę i sam jest pochodzenia kubańskiego, przyznał, że jeśli nie uzyska masowego poparcia w tym stanie, to może przegrać cały wyścig.

Rubio liczy na społeczność amerykańsko-kubańską

- Jeżeli społeczność (amerykańsko-kubańska) nie zagłosuje jutro (we wtorek - red.) w sposób historycznie masowy, to nie jestem pewien, czy wygram - powiedział Rubio na wiecu przemawiając na przemian po angielsku i hiszpańsku. Według ostatnich sondaży, prowadzący zdecydowanie w wyścigu do republikańskiej nominacji miliarder Donald Trump odniesie na Florydzie łatwe zwycięstwo. Jego przewaga nad konkurentami - Marco Rubio i skrajnie konserwatywnym senatorem z Teksasu Tedem Cruzem ma być dwucyfrowa. Powszechnie oczekuje się, że czwarty kandydat, John Kasich, gubernator stanu Ohio, w którym również odbędą się prawybory, wycofa się, nawet jeśli odniesie honorowe zwycięstwo w tym stanie. Według sondaży Kasich prowadzi z Trumpem w Ohio, ale zaledwie 2 punktami procentowymi.

Sanders: Clinton nie jest już pewną kandydatką

Apel do swoich zwolenników o masowe poparcie wystosował demokratyczny kandydat, senator z Vermont Bernie Sanders na wielotysięcznym wiecu swych zwolenników w St. Louis, w stanie Missouri, w którym również odbędą się prawybory. Sanders przemawiał w hali widowiskowej Family Arena, na przedmieściu St. Louis zamieszkałym głównie przez wyborców republikańskich. - Mogę wygrać, ale tylko jeśli frekwencja będzie wystarczająco wysoka - powiedział. Przypomniał, że zaczynał swoją kampanię z 3 procentami poparcia. Teraz ma za sobą zwycięstwa w dziewięciu stanach. - Hillary Clinton nie jest już pewną kandydatką do nominacji Partii Demokratycznej - mówił Sanders. Według ostatnich sondaży Clinton nieznacznie wyprzedza Sandersa w Missouri. Na Florydzie sondażowa przewaga Clinton nad Sandersem sięga aż 30 pkt. procentowych. Wyborcy Partii Demokratycznej i Partii Republikańskiej (GOP) będą głosować we wtorek (od 6 rano czasu amerykańskiego) w stanach: Floryda, Illinois, Missouri, Karolina Północna i Ohio.

[object Object]
"Świat się bardzo zepsuł w mijającym roku"tvn24
wideo 2/20

Autor: mart/kk / Źródło: PAP

Raporty: