Ostatni goście na pokładzie HMS Ark Royal


Duma i chluba brytyjskiej floty, lotniskowiec HMS Ark Royal, zawinął do portu po raz ostatni przed wycofaniem ze służby. 25-letnia kariera okrętu flagowego Royal Navy kończy się przed czasem w wyniku cięć budżetowych rządu Davida Camerona.

Lotniskowiec zawinął do portu Northumbrian Quay w Wallsend niedaleko Newcastle. To właśnie tutaj 32 lata wcześniej rozpoczęto jego budowę. Okręt zatrzymał się w miejscu swojego powstania w drodze do bazy w Porthsmouth, gdzie oficjalnie zakończy swoją karierę i zostanie wycofany ze służby.

25 lat służby

 
HMS Ark Royal zawijający do Porthsmouth (Fot. Royal Navy) 

HMS Ark Royal został zwodowany w 1981 r. Do służby wszedł cztery lata później i z przerwami na remonty, do dzisiaj pełni funkcje okrętu flagowego Royal Navy.

Okręt "przegapił" Wojnę Falklandzką, w której uczestniczyły jego dwie bliźniacze jednostki, HMS Invincible i Illustrious. Brał natomiast aktywny udział w operacjach na Adriatyku podczas wojen na bałkanach. Operował również na wodach Zatoki Perskiej podczas inwazji na Irak w 2003 roku.

Nazwa którą nosi lotniskowiec, ma wyjątkowe znaczenie dla Brytyjczyków. Pierwsza jednostka nazwana "Ark Royal" była okrętem flagowym brytyjskiej floty podczas walk z hiszpańską "Wielką Armadą" w 1588 roku. Nazwę nosiły później kolejno cztery lotniskowce zbudowane już w XX wieku.

Pływające lotnisko

HMS Ark Royal jest lotniskowcem typu Invincible. Jego wyporność to około 22 tysięcy ton a długość 210 metrów. Na jego pokładach służy około 1000 marynarzy i członków lotnictwa marynarki. Okręt jest w stanie przepłynąć około 9,3 tysiąca kilometrów i rozwinąc maksymalną prędkość 33 węzłów.

Głównym uzbrojeniem HMS Ark Royal są samoloty i helikoptery, których może przenosić w różnych konfiguracjach 22 sztuki. Przeważnie jest to mieszanka samolotów pionowego startu i lądowania Harrier oraz śmigłowców SeaKing albo Merlin HM (Augusta Westland AW101).

Źródło: EPA, tvn24.pl