"Oscar czuł się samotny". Rodzina Pistoriusa komentuje jego bójkę w klubie


"Decyzja o wyprawie do klubu nocnego w czasie trwania procesu o morderstwo partnerki była niemądra, ale Oscar czuł się samotny i wyobcowany" - przekazała rodzina Oscara Pistoriusa. Oskarżony o zastrzelenie Reevy Steenkamp sportowiec w weekend uczestniczył awanturze w klubie nocnym w Johannesburgu. Świadkowie zdarzenia mówią, że pijanego lekkoatletę musieli uspokoić ochroniarze.

Niepełnosprawny lekkoatleta Oscar Pistorius wdał się w bójkę z biznesmenem Jaredem Mortimerem w klubie w Johannesburgu w ostatni weekend. Obaj mężczyźni oskarżają się nawzajem o wszczęcie awantury.

Rodzina sportowca od początku twierdziła, że Pistorius został sprowokowany. Miał do niego podejść mężczyzna i w agresywny sposób zadawać pytania o morderstwo.

Wersja zaatakowanego Mortimera brzmi całkowicie inaczej. Twierdzi on, że lekkoatleta był pijany, obrażał jego przyjaciół i rodzinę prezydenta Jacoba Zumy, a później szturchnął go w klatkę piersiową.

Wuj sportowca Leo napisał w środę w oświadczeniu, że "Oscar zmaga się z ekstremalnym poziomem bólu emocjonalnego, który przejawia się w podejmowaniu w ostatnim czasie niewłaściwych wyborów". Jak dodaje, "jego najbliżsi są świadkami eskalacji jego poczucia samotności i wyobcowania". Ma to powodować jego "samookaleczające zachowania".

Oskarżony o morderstwo swojej dziewczyny

Poruszającemu się na protezach 27-letniemu biegaczowi zarzuca się zastrzelenie z premedytacją swojej partnerki Reevy Steenkamp. Ten utrzymuje, że pomylił ją z włamywaczem. Do tragedii doszło w nocy z 13 na 14 lutego 2013 roku w jego domu.

Przeprowadzone w czerwcu badania psychiatryczne nie wykazały u oskarżonego żadnych zaburzeń. Zamykające proces rozprawy w sprawie sportowca są zaplanowane na 7 i 8 sierpnia.

Pistorius to pierwszy w historii lekkoatleta, który po amputacji kończyn wystąpił w igrzyskach olimpijskich. Wystartował w Londynie w 2012 roku.

Stracił obie nogi w wieku 11 miesięcy w wyniku wrodzonej wady. 15 lipca 2007 roku, w mityngu IAAF w Sheffield, startując na specjalnych protezach, rywalizował jako pierwszy niepełnosprawny sportowiec ze sprawnymi lekkoatletami. W 2008 roku Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) uznał, że może startować na olimpiadzie.

Autor: kło//rzw/zp / Źródło: PAP, Reuters

Raporty: