"Życie ludzkie jest najwyższą wartością. Domagamy się od Federacji Rosyjskiej niezwłocznego uwolnienia Ołeha" - zaapelowało ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych, zwracając się po raz kolejny do Rosji o uwolnienie reżysera Ołeha Sencowa. Osadzony w rosyjskiej kolonii karnej Sencow prowadzi głodówkę. We wtorek mija setny dzień jego protestu.
"O. Sencow głoduje od 100 dni. To straszna liczba. Życie ludzkie jest najwyższą wartością. Domagamy się od FR [Federacji Rosyjskiej - przyp. red.] niezwłocznego uwolnienia Ołeha" - napisała we wtorek na Twitterze rzeczniczka ukraińskiego MSZ Mariana Beca.
"Zwracamy się do naszych partnerów i organizacji międzynarodowych o wzmożenie nacisków na FR w celu uwolnienia Sencowa oraz uwolnienia ukraińskich więźniów politycznych w FR" - dodała rzeczniczka resortu dyplomacji w kolejnym wpisie.
100 днів голодує О.Сенцов. Страшна цифра.Людське життя - найвища цінність.Вимагаємо від РФ негайно звільнити Олега pic.twitter.com/kL46H0BcYm
— Mariana Betsa (@Mariana_Betsa) 21 sierpnia 2018
Głodówka w politycznym proteście
Sencow rozpoczął głodówkę 14 maja i prowadzi ją, domagając się uwolnienia z rosyjskich więzień kilkudziesięciu swoich rodaków. Bliscy reżysera alarmują, że stan jego zdrowia jest bardzo zły.
Sencow, mieszkaniec zaanektowanego przez Rosję Krymu, został aresztowany w Symferopolu i wywieziony do Rosji w maju 2014 roku. W sierpniu 2015 roku skazano go na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Reżyser odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że postępowanie karne przeciwko niemu ma charakter polityczny.
W związku z sytuacją ukraińskich więźniów w Rosji Kijów złożył niedawno pozew przeciwko Moskwie w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Władze Ukrainy powiadomiły o systemowym naruszaniu przez Federację Rosyjską szeregu artykułów konwencji o obronie praw człowieka i podstawowych swobód.
Chodzi między innymi o zakaz stosowania tortur, o prawo do sprawiedliwego procesu, o poszanowanie życia prywatnego i rodzinnego, o swobodę wyrażania opinii.
Autor: momo//now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: ombudsmanrf.org