Obama: rozczarowanie szczytem usprawiedliwione

Aktualizacja:

Prezydent USA Barack Obama wyraził w środę zrozumienie dla rozczarowania rezultatami konferencji klimatycznej ONZ w Kopenhadze. - Sądzę, że rozczarowanie wynikiem Kopenhagi jest usprawiedliwione - powiedział amerykański przywódca w wywiadzie dla stacji telewizyjnej PBS.

- Byliśmy jednak w stanie porozumieć się co do niewiążących celów dla wszystkich krajów, nie tylko Stanów Zjednoczonych, nie tylko Europy, ale także dla Chin i Indii, które - wybiegając w przyszłość - będą największymi w świecie emitentami dwutlenku węgla - powiedział Obama.

Chodzi o to, że w zasadzie zamiast całkowitego fiaska w Kopenhadze (...), mamy mały sukces i nie musieliśmy zbytnio cofać się z miejsca, w którym byliśmy wcześniej. Barack Obama, prezydent USA

- Chodzi o to, że w zasadzie zamiast całkowitego fiaska w Kopenhadze (...), mamy mały sukces i nie musieliśmy zbytnio cofać się z miejsca, w którym byliśmy wcześniej - podkreślił.

Tuż po szczycie, Obama określił wynegocjowany w Kopenhadze kompromis mianem "przełomu".

Katastrofa...

Przewodnicząca pracom UE w tym półroczu Szwecja uznała tymczasem porozumienie, w którym rolę mediatora pełnił Obama, za katastrofę dla środowiska. Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown powiedział, że szczyt w stolicy Danii był "niedoskonały" i "chaotyczny".

Po mediacji Obamy ostatecznie zatwierdzono w drodze specjalnej procedury porozumienie w sprawie klimatu, uzgodnione wcześniej przez grupę krajów o najbardziej rozwiniętych gospodarkach. Nie doszło jednak do ustalenia wiążących redukcji dwutlenku węgla po roku 2012.

Nie wystarczy

Uzgodniono ponadto, że państwa uprzemysłowione w latach 2010-2012 przekażą krajom rozwijającym się 30 mld dolarów na walkę ze zmianami klimatu. W kolejnych latach, do 2020 r., mają na ten cel przeznaczać po 100 mld rocznie.

Krytycy podkreślali, że porozumienie osiągnięte w Kopenhadze, a mające na celu utrzymania globalnego wzrostu temperatur w granicach dwóch st. Celsjusza, nie precyzuje, w jaki sposób można to osiągnąć. Jednocześnie dodają, że redukcje emisji, do których zobowiązali się uczestnicy konferencji klimatycznej, nie wystarczą, by zrealizować ten cel.

Źródło: PAP, lex.pl