Nowe sankcje? Iran: pożałujecie

Aktualizacja:

Iran znów po swojemu odgraża się światu. Tym razem chodzi o nowe sankcje, których wprowadzenie rozważa Zachód. - Jeśli ktoś podejmie działania przeciwko Iranowi, nasza reakcja będzie wystarczająco zdecydowana (...), by tego pożałował - oświadczył irański prezydent Mahmud Ahmadineżad.

Iran odpowie na każdą próbę wprowadzenia przeciwko niemu nowych sankcji Mahmud Ahmadineżad

Rosja uważa, że Iran musi pracować bardziej aktywnie i bardziej szeroko z MAEA i innymi krajami, dostarczając informacji na temat programu nuklearnego. Wspólnota międzynarodowa musi być przekonana, że irański program nuklearny ma charakter pokojowy. Jeśli jednak te zobowiązania nie zostaną wypełnione, nikt wtedy nie może wykluczyć zastosowania sankcji Oświadczenie Kremla

Ahmadineżad powiedział też, że jest gotów wymienić uran "nawet ze Stanami Zjednoczonymi", jednak wymiana ta powinna być "jednoczesna". - Trwają rozmowy w sprawie wymiany paliwa nuklearnego. Sprawa nie jest jeszcze zamknięta - oznajmił.

Rosja przeciwko Iranowi?

Tymczasem sankcji wobec Iranu nie wyklucza Rosja.

- Rosja uważa, że Iran musi pracować bardziej aktywnie i bardziej szeroko z MAEA i innymi krajami, dostarczając informacji na temat programu nuklearnego. Wspólnota międzynarodowa musi być przekonana, że irański program nuklearny ma charakter pokojowy. Jeśli jednak te zobowiązania nie zostaną wypełnione, nikt wtedy nie może wykluczyć zastosowania sankcji - powiedziała we wtorek Natalia Primakowa w Barwisze, podmoskiewskiej rezydencji prezydenta.

Wielkie wzbogacanie

W minionym tygodniu podczas wiecu upamiętniającego rewolucję islamską z 1979 roku, Mahmud Ahmadineżad poinformował, że Iran wyprodukował pierwszą partię uranu wzbogaconego do 20 procent i że jest zdolny do wzbogacenia uranu do ponad 80 procent.

Do produkcji bomby atomowej - a właśnie o to Zachód cały czas podejrzewa Teheran - potrzebny jest uran wzbogacony do 90 procent.

Dotychczas Iran wzbogacał uran do 3,5 proc. Teheran twierdzi, że prace nad wzbogacaniem uranu prowadzi wyłącznie w celach cywilnych.

Irańskie zabiegi

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) zaproponowała, by Iran przekazał dwie trzecie swoich zasobów nisko wzbogaconego uranu za granicę, gdzie zostaną przetworzone w celu wykorzystania w reaktorach produkujących izotopy do celów medycznych.

Stany Zjednoczone przewodzą staraniom o nałożenie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ na Iran czwartego już pakietu sankcji za uniemożliwianie międzynarodowej inspekcji jego potencjału nuklearnego.

Źródło: PAP