Wielka amerykańska bomba GBU-57, która waży ponad 13,5 tony, ma za zadanie jeden cel. Wbić się jak najgłębiej w ziemię i eksplodować, niszcząc teoretycznie bezpieczne bunkry. Dopiero pierwsze takie bomby trafiły do arsenału USA, a już Pentagon stwierdził, że są za słabe. Według "Wall Street Journal" wojsko wyda 82 miliony dolarów, aby ulepszyć możliwości Massive Ordnance Penetratorów (MOP).
Koncern Boeing tworzył GBU-57 przez niemal dekadę. Stworzenie wielkiej bomby ważącej 13,5 tony i zawierającej 2,5 tony ładunku wybuchowego, która będzie zdolna przebić wiele metrów skał, okazało się trudnym zadaniem. Ostatecznie dopiero pod koniec 2011 roku oficjalnie poinformowano o skończeniu prac i dostarczeniu pierwszych bomb do lotnictwa USA. Łącznie zamówiono ich 20. Koszt programu to 330 miliony dolarów.
Zaledwie kilka miesięcy później, Pentagon doszedł do wniosku, że możliwość przebicia od 40 do 60 metrów skał to za mało. Jak twierdzi "WSJ", wpływ na to miało uruchomienie wzbogacania uranu w irańskim zakładzie w Fordow, który jest ukryty kilkadziesiąt metrów pod górą.
Zwiększenie potencjału
Do Kongresu miał już wpłynąć z Pentagonu stosowny wniosek, w którym wojsko prosi o przesunięcie 82 milionów dolarów z innych programów wojskowych na program poprawy możliwości MOP. Skryty i pośpieszny tryb przesłania prośby o pieniądze ma w ocenie "WSJ" świadczyć o tym, że zwiększenie możliwości MOP jest sprawą pilną.
Informacje uzyskane od anonimowych informatorów potwierdził sekretarz obrony USA. Leon Panetta powiedział w wywiadzie dla "WSJ", że trwają prace nad zwiększeniem możliwości MOP i oczekuje, że bomba będzie mogła niedługo zniszczyć najgłębsze bunkry. - Ciągle nad tym pracujemy - stwierdził szef Pentagonu.
Jednocześnie wojsko USA zapewnia, że GBU-57 wcale nie są straszakiem na Iran. - Rozwój tej broni nie ma na celu wysyłać ostrzeżenia do żadnego konkretnego kraju - stwierdził rzecznik prasowy Pentagonu, George Little. - Po prostu uważamy, że to jest uzbrojenie którego potrzebujemy w naszym arsenale i będziemy w nie inwestować - dodał
Według "WSJ", amerykańscy wojskowi są jednak przekonani, iż nawet w obecnej postaci MOP mogłaby poważnie uszkodzić nawet najgłębsze irańskie bunkry i w znacznym stopniu utrudnić program jądrowy.
Źródło: Wall Street Journal
Źródło zdjęcia głównego: USAF