Nasze dzieci dożyją setki

 
Starość - radość?sxc.hu

Nobliwi stulatkowie, chociaż zdarzają się coraz częściej, to jednak wciąż jeszcze są rzadkością. Za sto lat będzie inaczej, wieszczą naukowcy. Ponad połowa dzieci urodzonych po 2000 r. dożyje tak sędziwego wieku.

- Bardzo długie życie nie jest przywilejem odległych pokoleń - jest zapewne przeznaczeniem większości ludzi żyjących obecnie w rozwiniętych państwach - uważa Kaare Christensen z Duńskiego Centrum Badań nad Starzeniem się. Badania jego zespołu można znaleźć w piątkowym wydaniu tygodnika medycznego "The Lancet".

W większości rozwiniętych krajów oczekiwana długość życia zwiększyła się w XX w. o ponad 30 lat. - Gdyby takie tempo przyrostu długości życia się utrzymało, większość dzieci narodzonych w zamożnych społeczeństwach po 2000 r. może oczekiwać, że dożyje 100 lat - sugerują duńscy badacze.

101, 102, 104, 107...

I tak, ponad połowa dzieci, które przyszyły na świat w Japonii w 2000 r. doczeka 104. urodzin. W przypadku dzieci urodzonych w 2007 r., ponad połowa dożyje 107 lat. W USA liczby te wynoszą odpowiednio 101 i 104 lata, we Francji 102 i 104 lata, a w Niemczech 99 i 102 lata.

Wprawdzie starzenie się społeczeństwa może się stać źródłem poważnych problemów dla systemów opieki zdrowotnej i ubezpieczeń społecznych, lecz efekty te mogą zostać ograniczone,

Wstępne badania sugerują, że krótszy tydzień pracy w połączeniu z dłuższym życiem zawodowym może dodatkowo przyczynić się do wzrostu oczekiwanej długości życia i poprawy zdrowia Duńskie Centrum Badań nad Starzeniem

Pracować mniej intensywnie, czyli dłużej

Według nich, rządy powinny nie tylko podnosić minimalny wiek emerytalny, ale także łączyć tę politykę z rozpowszechnianiem pracy na niepełny etat. - Gdyby 60- i 70-latkowie pracowali więcej niż obecnie, większość ludzi mogłaby pracować mniej godzin w tygodniu - zauważają.

- Wstępne badania sugerują, że krótszy tydzień pracy w połączeniu z dłuższym życiem zawodowym może dodatkowo przyczynić się do wzrostu oczekiwanej długości życia i poprawy zdrowia - dodają Duńczycy.

Na temat długości życia dzieci z krajów mniej rozwiniętych naukowcy milczą.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu