Moskwa walczy o zdrowie. Będą zamykać monopolowe

 
W Moskwie trudniej będzie się zaopatrzyćTVN24

Władze Moskwy mają zamiar aktywnie walczyć o zdrowie swoich obywateli. Urzędnicy celują w alkohol i papierosy. Liczba sklepów monopolowych ma zostać drastycznie zredukowana, picie w miejscach publicznych ostrzej karane a palenie w restauracjach i pubach całkiem zakazane.

W sobotę rano na stronach internetowych władz Moskwy opublikowano projekt nowego planu, który ma na celu poprawę stanu zdrowia mieszkańców stolicy Rosji. Urzędnicy chcą o nie walczyć zakazami i utrudnieniami dla osób korzystających z używek.

Abstynencja urzędowa

Dążąc do redukcji konsumpcji alkoholu w stolicy, władze chcą drastycznie zmniejszyć ilość sklepów monopolowych. Do 2015 r. 90 procent z nich ma zostać zlikwidowanych. Dodatkowo do 2015 roku rocznie będzie udzielane o 20 procent mniej licencji na sprzedaż alkoholu.

Z ostrzejszą karą będą też musiały się liczyć osoby popijające w parkach i na "ławeczce". Za picie w miejscach publicznych ma grozić grzywna w wysokości 1 tys. rubli (około 100 złotych), zamiast obecnych 100-300 rubli.

Władze miasta chcą też zadbać o zdrowie palaczy. Do 2014 roku ma zostać stopniowo wprowadzony pełen zakaz palenia w miejscach publicznych, w tym miejscach pracy, restauracjach i pubach.

Palący problem

Urzędnicy miejscy wpisują się w ogólnokrajowy trend starań ograniczenia alkoholizmu i palenia. Konsumpcja alkoholu jest w Rosji odwiecznym problemem. W 2009 roku prezydent Dmitrij Miedwiediew nazwał picie napojów procentowych "epidemią" i narodową katastrofą. W 2010 roku rząd premiera Władimira Putina przedstawił 10-letni plan walki z alkoholizmem.

Jednak w przeszłości Rosjanie już wielokrotnie oparli się staraniom władz, które chciały ograniczyć skalę pijaństwa narodu. Według danych Międzynarodowej Organizacji Zdrowia (WHO), przeciętny obywatel Rosji konsumuje 17 litrów czystego alkoholu rocznie. Według organizacji górna granica "zdrowej" konsumpcji to osiem litrów. Według danych krajowych, 76-procent Rosjan regularnie pije. Rocznie umiera 75 tysięcy osób w związku z nadużywaniem alkoholu. Przeciętny Rosjanin zaczyna pić w wieku 14 lat.

Problem stanowi też palenia. Według najnowszego raportu WHO, Rosja ma największy procent nałogowo palących dorosłych obywateli spośród wszystkich państw świata. 40 procent Rosjan nałogowo pali. Według władz, od 350 do 500 tysięcy osób rocznie umiera w wyniku schorzeń wywołanych paleniem.

Źródło: Ria Novosti

Źródło zdjęcia głównego: TVN24