1 miliard dolarów - taką kwotę przeznaczy amerykański Departament Zdrowia na badania i produkcję szczepionki przeciwko świńskiej grypie. Tymczasem WHO ostrzega: państwa na całym świecie powinny być przygotowane na poważniejsze przypadki zarażenia wirusem grypy A/H1N1 i wzrost liczby ofiar.
Wszystko to wbrew uspokajającym komunikatom płynącym z Meksyku.
Miliard dolarów na A/H1N1
Władze USA poinformowały w piątek, że wydzieli z istniejących funduszy miliard dolarów by pomóc w opracowaniu szczepionki przeciwko wirusowi A/H1N1.
Sekretarz amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej (U.S. Department of Health and Human Services) Kathleen Sebelius powiedziała, że pieniądze użyte do sfinansowania latem badań klinicznych i produkcji dwóch potencjalnych składników przyszłej szczepionki.
W przypadku, gdy wirus H1N1 rozprzestrzeni się i zacznie krążyć wśród ogółu społeczeństwa, państwa muszą spodziewać się większej liczby przypadków ciężkich i śmiertelnych. szefowa WHO Margaret Chan
"Działania, które podejmujemy dziś pomogą nam być przygotowanymi, gdy szczepionka będzie potrzebna" - napisała Sebelius w specjalnym oświadczeniu.
WHO: więcej grypy
Szefowa Światowej Organizacji Zdrowia Margaret Chan mówiła zaś w piątek na dorocznym spotkaniu WHO: - W przypadku, gdy wirus H1N1 rozprzestrzeni się i zacznie krążyć wśród ogółu społeczeństwa, państwa muszą spodziewać się większej liczby przypadków ciężkich i śmiertelnych. Obecnie nie przewidujemy, aby był to gwałtowny i dramatyczny skok liczby przypadków ciężkich i zgonów - dodała.
Jej zdaniem trzeba poprawić wykrywalność wirusa, który u większości pacjentów wywoływał dotychczas jedynie łagodne objawy, jednak może doprowadzić do cięższych przypadków, kiedy się rozprzestrzeni.
Pandemia? Jeszcze nie
Szefowa WHO powiedziała też, że różnica między obecnym stopniem 5. zagrożenia pandemią a 6. jest niewielki. Jednak jego ewentualne podniesienie będzie wymagać konsultacji z komisją ds. nadzwyczajnych WHO.
- Decyzja o ogłoszeniu pandemii grypy to odpowiedzialność i obowiązek, do którego podchodzę bardzo poważnie. Rozważę wszystkie dostępne naukowe informacje. Skorzystam z rad komisji ds. nadzwyczajnych - zaznaczyła.
Według najnowszego bilansu WHO nowym szczepem grypy zarażonych jest ponad 11 tys. osób w 43 krajach. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 86.
Źródło: PAP, Reuters