Archiwa ośrodka Bletchley Park, gdzie w czasie II wojny światowej złamano niemieckie szyfry Enigmy, będą dostępne w technologii cyfrowej i zostaną opublikowane w internecie - donosi Press Association. Złamanie Enigmy było możliwe dzięki pracy polskich matematyków.
Projekt obejmujący około miliona dokumentów, realizowany we współpracy z firmą komputerową Hewlett Packard i Zarządem Powierniczym Bletchley Park (Bletchley Park Trust), zajmie ok. 5 lat i będzie realizowany z pomocą wolontariuszy.
Pierwsze dokumenty mają być dostępne po roku od rozpoczęcia prac. Dostęp do nich będzie częściowo płatny, a częściowo darmowy.
Ściśle nie-tajne
W oparciu o niemieckie meldunki odczytywane w supertajnym ośrodku Bletchley Park (niedaleko miejscowości Milton Keynes w hrabstwie Buckinghamshire) opracowywano wysokiej jakości raporty wywiadowcze, wspierając wysiłek wojenny aliantów. Dawało to aliantom wgląd w wojenne plany III Rzeszy i w ocenie historyków przyczyniło się do skrócenia II wojny światowej o 2-3 lata.
Obecnie archiwum Bletchley Park jest w całości papierowe i trudne do przeglądania, a dostęp do niego wymaga skomplikowanych starań i pozwoleń. Jak dotąd wgląd w nie miała niewielka liczba naukowców pod ścisłym nadzorem.
Station X
Oprócz niemieckich meldunków szyfrowanych z pomocą maszyn Enigma i Lorenz, archiwum Bletchley Park, znanego jako "Station X", zawierają fotografie, pisma okólne i analizy. Niektóre odnoszą się do najważniejszych wydarzeń II wojny światowej.
W szczytowym okresie działalności w "Station X" pracowało ok. 10 tys. osób różnych specjalności: lingwistów, matematyków i techników. Jednym z kryteriów przyjęcia do pracy była zdolność rozwiązania krzyżówki z "Daily Telegraph" w czasie krótszym niż 12 minut.
Zasady tajności były tak daleko posunięte, iż pracownicy różnych baraków mieli zakaz rozmawiania o swej pracy między sobą i związani byli obowiązkiem dochowania tajemnicy służbowej przez 30 lat. Samo istnienie ośrodka potwierdzono dopiero w połowie lat siedemdziesiątych. Wiedza o jego rzeczywistym przeznaczeniu nigdy nie wyszła poza ścisły krąg wtajemniczonych.
W "Station X" nie pracowali Polacy, ponieważ zasady przyjęć wykluczały zatrudnianie osób, które przebywały na terenach okupowanych przez Niemców, choć korzystano z osiągnięć polskich matematyków z II Oddziału Sztabu Generalnego WP: Henryka Zygalskiego, Mariana Rejewskiego i Jerzego Różyckiego.
Bomba Polaków
W lipcu 1939 r. brytyjski wywiad otrzymał od polskiego wywiadu polską rekonstrukcję maszyny Enigmy, urządzenie do odczytywania szyfrów zwane "bombą kryptologiczną" oraz inne pomoce, w oparciu o które Brytyjczycy mogli przystąpić do prac nad bardziej skomplikowanymi wersjami Enigmy, które wprowadzili Niemcy.
Złamanie kodów Enigmy pozwoliło zmniejszyć straty aliantów na Atlantyku, gdzie ich konwoje były atakowane przez niemieckie okręty podwodne. Enigma odegrała też ważną rolę w zwycięstwie gen. Montgomery'ego pod Alamein i desancie Normandii.
Bletchley Park znane jest jako miejsce, gdzie położono podwaliny pod późniejszy rozkwit informatyki konstruując pierwsze komputery. Gospodarze ośrodka chcą, by mieściło się tam narodowe muzeum maszyn matematycznych, kryptografii i kryptoanalizy.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24