Media włoskie: rozłam w Watykanie?


Sprawa przywrócenia na łono Kościoła lefebrystów głęboko podzieliła nawet Kurię Rzymską, pisze włoski dziennik "Corriere della Sera". Watykan podzielił się na dwa obozy.

"Corriere della Sera" pisze o nerwowości, panującej w Watykanie w związku z ostrą polemiką zwłaszcza, że - jak się zauważa - metody sprawowania rządów za Spiżową Bramą krytykują niektórzy najwyżsi rangą kościelni hierarchowie.

Według gazety, w Kurii Rzymskiej doszło do poważnego rozłamu między "konserwatystami", stojącymi murem za papieżem, a "postępowcami", którzy w tych dniach nie szczędzą mu krytyki. Należy do nich m.in. niemiecki kardynał Karl Lehmann, który zażądał dymisji przewodniczącego watykańskiej komisji do spraw dialogu z lefebrystami kardynała Dario Castrillona Hoyosa.

Przyznał on bowiem, że nie wiedział o negacjonistycznych wypowiedziach biskupa lefebrysty Richarda Williamsona.

Pielgrzymka do Ziemi Świętej pod znakiem zapytania

Tej "próbie sił" - jak ocenia "Corriere della Sera" - towarzyszy pogorszenie stosunków Watykanu z Izraelem. Gazeta przytacza nieoficjalne doniesienia, że w Stolicy Apostolskiej z coraz większym "sceptycyzmem" mówi się obecnie o szansach papieskiej podróży do Ziemi Świętej w najbliższym czasie, zwłaszcza że kolejnym punktem spornym pozostaje sprawa beatyfikacji Piusa XII. Środowiska żydowskie zarzucają "papieżowi czasów wojny" milczenie wobec Holokaustu.

- Ale myśl o odwołaniu wizyty na Bliskim Wschodzie jest odrzucana jako nie do przyjęcia - zastrzega dziennik. Jako najbardziej prawdopodobny scenariusz "Corriere della Sera" podaje przełożenie wizyty na drugą połowę roku. Pierwotnie planowano, że miałoby do niej dojść w maju.

Źródło: PAP