Małżeństwa jednopłciowe nie mogą adoptować rosyjskich sierot

Rosjanie wprowadzają obostrzenia w prawie adopcyjnymsxc.hu

"Adopcje mogą być dokonywane przez przedstawicieli każdej płci, z wyjątkiem ludzi żyjących w związku tej samej płci zarejestrowanym jako małżeństwo zgodnie z prawem krajowym" - to fragment nowego rosyjskiego prawa dot. adopcji dzieci przez cudzoziemców. Nowe przepisy zakazują też adopcji ludziom stanu wolnego w krajach, które dopuszczają małżeństwa jednopłciowe.

Nowe prawo ogłoszone przez rosyjski rząd dotknie m.in. obywateli Hiszpanii, Francji i Kanady, którzy - jak donosi RIA Nowosti - stanowią gros osób zainteresowanych adopcją rosyjskich sierot.

Małżeństwa homoseksualne są legalne również m.in. w Holandii, Szwecji i Portugalii, a także w Nowej Zelandii, Kanadzie i RPA, wylicza RIA.

Rosja w lipcu ubiegłego roku wprowadziła prawo zakazujące propagandy homoseksualizmu wśród nieletnich. Zdaniem obrońców praw człowieka ustawa ta dyskryminuje osoby homoseksualne. Argumentowali oni, że ustawa może nasilić dyskryminację osób homoseksualnych, biseksualnych i transseksualnych (LGBT).

Głos w tej sprawie zabrał m.in. Komitet ONZ ds. Praw Dziecka, który zaapelował o anulowanie ustawy. O jej nieuchwalanie do Federacji Rosyjskiej apelowała m.in. Unia Europejska.

Nie dla Amerykanów

Pod koniec grudnia 2012 r. Rosja uchwaliła kontrowersyjne przepisy zabraniające adopcji rosyjskich dzieci przez Amerykanów. Ustawa była odpowiedzią na przyjęcie wcześniej przez amerykański Kongres przepisów zabraniających m.in. wjazdu do USA przedstawicielom rosyjskich władz, związanym ze śmiercią w więzieniu w 2009 roku adwokata Siergieja Magnitskiego i łamaniem praw człowieka. Niektórzy rosyjscy politycy wezwali do rozszerzenia przepisów zabraniających adopcji na wszystkich cudzoziemców, co ich zdaniem ma zwiększyć liczbę adopcji przez Rosjan.

Rosyjskie prawo stało się przedmiotem krytyki szczególnie w kontekście igrzysk w Soczi:

Autor: mtom / Źródło: RIA Nowosti,

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu